Ekvador.

Standard

Ekvador: Genel Bilgiler.

Ekvador’u gezmeye büyüleyici Galapagos Adaları’ndan başlayınca, bir an için nereye geldiğinizi, nerede olduğunuzu, ne zamanda yaşadığınızı unutuyorsunuz. Bu gerçekdışı takımadalar farklı doğası, vahşi yaşamı ile size hiç de ummadığınız bir manzara sunuyor. Yol kenarlarında uyuklayan deniz aslanları, balık pazarları etrafında dolanan devasa kuşları, her köşe başında kendilerini belli eden rengarenk kertenkeleleri, bütün adaları üzerine kurulduğu volkanik kayaçları ve bu kayaçları süsleyen kaktüsleri ile daha önce görüp görebileceğiniz hiçbir şeye benzemiyor. Ana karaya geçtiğinizde ise Quito’nun bembeyaz tarihi merkezi, harika yemekleri, aslı ve sahtesi bulunan Barış Abi’mizin musluk deneyinden de bildiğimiz Ekvator çizgisi, şelaleleri ve adrenalin dolu sporları ile meşhur Banos şehri, Alausi ve Sibambe arasında kıvrık kıvrık uzanan ‘dünyanın en zor tren yolu’ olarak bilinen ‘Devil’s Nose’ tren yolu, tehlikeli liman kenti Guayaquil, koloniyel mimarinin en güzel örneği Cuenca ve daha sayamayacağım nice büyüleyici noktası ile Ekvador bütün beklentilerimi fazlasıyla karşılıyor.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Ekvador, ziyaret edenlere oldukça farklı alternatifler sunan bir ülke. Eğer Galapagos Adaları’na gidecekseniz sadece adalara en az bir hafta ayırmanız gerektiğine inanıyorum. Lakin bölgede farklı özelliklerde ve güzelliklerde sayıca fazla ada bulunuyor.

Ekvador ana karasında ise ülkenin batısında denizin tadını çıkarabileceğiniz plaj şehirleri, doğusunda Amazon ormanları yer alıyor. Eğer kapsamlı olarak ana karayı gezmek istiyorsanız da en az iki hafta ayırmanın yeterli olacağını düşünüyorum.

Ekvador, ekvator çizgisini de sınırlarında bulundurduğu için yıl içerisinde ülkeyi ziyaret etmek mümkün. Genel olarak sıcaklığı etkileyen temel unsur yükseklik oluyor. Ülkede genel anlamda iki mevsim bulunuyor: yağmurlu mevsim ve kuru mevsim. Yüksek bölgeler için en uygun mevsim Haziran ve Eylül dönemine tekabül ediyor. Ülkenin doğusunu ve Amazon bölgesini kapsayan ve ‘Oriente’ olarak bilinen bölge genelde yıl boyunca yağış alıyor; fakat Ağustos ayında ve Aralık ile Mart ayları arasında yağışlar genelde görece daha az oluyor. Galapagos Adaları yıl boyunca yolculuğa uygun olsa da Temmuz ve Ekim ayları arasında denizler oldukça dalgalı olabiliyor, takımadalarda kuru mevsim Haziran ve Aralık arasına denk düşüyor. Ülkenin batı kıyılarında ise Galapagos’a benzer şekilde kuru mevsim Haziran ve Aralık ayları arasında hissediliyor.

Vize

Ekvador’a yolculuk eden Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları yok. Ülkeye girişte 90 günlük kalış hakkına sahip olabiliyorsunuz. Ülkede daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, kalış sürenizi uzattırmanız gerekiyor.

Eğer Galapagos Adaları’na gitmek istiyorsanız, girişte 100 + 10 USD’lik (10 USD’si uçağa binmeden önce, 100 USD’si adalara girerken) zorunlu bir ücret bulunuyor. Bu ücreti ödemeden adalara giriş yapamıyorsunuz.

Rota

Ekvador’da kaldığım 22 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_ecuador

19.3.2014, Tulcan, Quito
20.3.2014, Santa Cruz, Galapagos
21-22.3.2014, Isabela, Galapagos
23-31.3.2014, Santa Cruz, Galapagos
29.3.2014, San Cristobal, Galapagos
31.3-4.4.2014, Quito
2.4.2014, Mitad del Mundo
4.4.2014, Otavalo
5.4.2014, Banos
6.4.2014, Riobamba, Alausi, Sibambe
7.4.2014, Guayaquil
8-9.4.2014, Cuenca
9.4.2014, Ingapirca

Ulaşım

Ekvador’da şehir içi ve şehirler arası ulaşım oldukça kolay. Gitmek istediğiniz bir şehirden, bir başkasına farklı standartlar sunan otobüs firmaları mevcut. Her şehirde, otobüs firmalarının satış ofislerinin bulunduğu tek bir otobüs istasyonu bulunuyor. İstasyonlarda dilediğiniz hizmet kalitesine göre yolculuğunuz şekillendirebiliyorsunuz. Genelde yolculukların ücretleri saat başına 1 USD olacak şekilde ücretlendiriliyor.

Şehirler içi ulaşımda genelde şehirler küçük olduğu için bir noktadan bir noktaya kolayca yürüyebiliyorsunuz. Eğer taksiye binmek isterseniz de ücretler oldukça uygun.

Galapagos Adaları’nda ise eğer adalara cruise gemisi ile gitmediyseniz ve adalar arasında yolculuk yapmak istiyorsanız hızlı deniz taksileri bulunuyor. Bu taksilerin seferleri genelde günde bir ya da iki ile kısıtlı oluyor. Taksilerin biletleri şehrin etrafına yayılmış turizm firmalarından alınabiliyor.

Konaklama

Ekvador’da konaklama ücretleri oldukça düşük olmasına rağmen standartlar son derece yüksek. Neredeyse bütün şehirlerde son derece rahat ve ince düşünülmüş hostelleri ve düşük bütçeli otelleri bulmanız mümkün.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatlar aşağıdaki gibi:

Lirio y Mar, Santa Cruz, Galapagos – 15 USD
Community Hostel, Quito – 12 USD
Hotel Belen, Banos – 20 USD
Hotel Europa, Alausi – 10 USD
El Manso Boutique Hostal, Guayaquil – 15 USD
Check Inn B&B, Cuenca – 10 USD

IMG_3113

DSC06447

Lirio y Mar, Santa Cruz, Galapagos.

IMG_4593

Hotel Europa, Alausi.

IMG_4827

 

El Manso Boutique Hostal, Guayaquil.

IMG_4876

Check Inn B&B, Cuenca.

Yiyecek içecek

Ekvador’da bölgelere bağlı olarak yiyecek türleri de farklılık gösteriyor. Tipik bir Ekvador kahvaltısı ekmek, yumurta, meyva suyu ya da meyvadan oluşuyor. Genelde dağlık bölgelerde patates tercih edilirken, deniz kıyısındaki şehirlerde pirinç tüketiliyor.

“Locro de papa” isimli meşhur çorba patates, avokado ve peynir ile hazırlanıyor. Kolombiya’da olduğu gibi Ekvador’da da “ceviche” isimli balık kokteyli oldukça yaygın. “Encebollado” ismi verilen balık çorbasına kıyı bölgelerde çok rastlanıyor. Ülkenin yüksek kesimlerinde “cuy” adı verilen hamster’ın büyüğü kobaylar sıkça menülerde yer alıyor. “Hornado” ismi verilen kızarmış domuz eti ve patatesle hazırlanan yiyecekler sokaklarda satılıyor. Yeşil muzların kızartılıp püresinin hazırlanıp sonrasında tekrardan kızartılmasına “Patacones” deniyor. “Seco de chivo” keçi eti ile hazırlanıyor. “Empanada” isimli atıştırmalık kapalı hamur işleri peynir ya da tavuk çeşitleri ile tüketilebiliyor.

Ülkede son derece farklı ve leziz meyvalar bulunuyor. Üstelik fiyatları da oldukça uygun. Taze sıkılmış meyva suları ve meyva sularının süt ile karıştırılması ile hazırlanan “batido”lar genelde pazarlarda ya da meyva suyu büfelerinde çok ucuza hızlıca hazırlanıyor. “Aguardiente” olarak bilinen mayalanmış şeker kamışı yaygın bir içecek olarak sıkça tüketiliyor.

IMG_3120

Yemek öncelerinde genelde menülerde çeşitli çorbalar ikram ediliyor.

DSC06448

 

IMG_3291

Leziz balıklar.

 

DSC06858

DSC06856

Patlamış mısırlar farklı bir uygulamadan geçirilerek ıslak halde ana yemeğin yanında tüketiliyor.

DSC06859

DSC06857

Kızartılmış domuz derisi.

DSC06948

Cuy adı verilen kobaylar.

IMG_4989

Süt mısırlar kocaman ve yanlarında peynir ile satılıyor.

DSC06852

Ülkenin farklı türdeki patatesleri.

IMG_4085

DSC06610

Kızartılmış yeşil muzlar, patates cipsine kıyasla sağlıklı alternatifler sunuyor.

DSC06608

 

Ekvador’un atıştırmalık tatlıları.

 

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s