Panama.

Standard

Panama: Genel Bilgiler.

Panama ne yazık ki benim Orta Amerika’daki son ülkemdi. Bu yüzden her sona kalan gibi, dona kaldı. Dilediğim kadar vakti ülkeye ayıramadım ve ziyaretimi sadece başkent Panama City ile kısıtlamak zorunda kaldım.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Panama oldukça küçük bir ülke, gezilecek yerleri de görece sınırlı. Benim ülkede kısıtlı vaktim olduğu için normalde daha uzun vakit ayrılabilecekken sadece başkentini gezmekle yetindim, bu da eninde sonunda bana yetmedi. Ülkeyi hakkıyla gezebilmek adına en az bir hafta ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Vize

Panama’ya yolculuk eden Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları yok. Ülkeye girişte 90 günlük kalış hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Rota

Panama’daki yolculuğum sırasında sadece başkent Panama City’yi ve Panama Kanalı’nın Karayip kıyısındaki Colon şehrini görme imkanım oldu.

map_of_panama

 

2-3.3.2014, Panama City
3.3.2014, Colon

Eğer daha fazla vaktim olsaydı mutlaka Bocas del Toro’yu ve Boquete’i de ziyaret ederdim.

Ulaşım

Panama’da şehirler arası ulaşımda en çok rastlayacağınız otobüsler, eski Amerikan okul otobüslerinin modifiye edilmesi ile ortaya çıkmış tavuk otobüsler. Bu otobüslere Panama’da “diablos rojos” yani kırmızı şeytanlar deniyor.

Şehir içi ulaşımda, özellikle Panama City’de üzerlerinde nereye gittikleri yazan otobüsleri kullanabileceğiniz gibi taksi ile de yolculuk yapabilirsiniz; ama taksi ücretleri oldukça pahalı. Belirtmekte fayda var.

Eğer vaktiniz varsa Panama City ve Colon arasında Panama Kanalı’na paralel şekilde ilerleyen “Panama Canal Railway” ile yolculuk yapabilirsiniz. İlgili bilgileri bu siteden bulabilirsiniz:
http://www.panarail.com

Konaklama

Panama’da konaklama ücretleri bölgedeki diğer ülkelere göre yüksek ve özellikle de Panama City’de konaklayacak mekanlar fazla değil. Bocas del Toro gibi turistik bölgelerde daha farklı olduğunu düşünsem de Panama City’ye varmadan önce rezervasyon yaptırmanızda fayda olabilir.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatlar aşağıdaki gibi:

Magnolia Inn Hostel, Panama City – 15 USD

IMG_1405

Magnolia Inn Hostel, Panama City.

Yiyecek içecek

Panama’nın milli yemeği “sancocho” yani tavuk ve sebze ile hazırlanan türlü. Sıkça rastlanan “ropa vieja” baharatlı dilimlenmiş etin pilav ile servis edilmesine verilen ad. Panamalılar genelde kahvaltıda mısır unundan yapılan tortilla ekmeği ve “hojaldras” adı verilen şekerli hamur işlerini tüketiyorlar. “Comida corriente” olarak bilinen set yemekler et, tavuk, balık ile beraber fasulye, pilav, kızartılmış muz ve doğranmış lahana ile sunuluyor. “Empanada” adı verilen genelde et ya da sebze ile içi doldurulmuş kızartılmış hamur işleri ülke çapında sıkça tüketiliyor. “Raspado” olarak bilinen tatlılar doğranmış buzun üzerine meyve şurupları ve tatlandırıcı konularak hazırlanıyor.

 

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s