Nikaragua.

Standard

Nikaragua: Genel Bilgiler.

Nikaragua birçokları için Orta Amerika’nın en güzel ülkelerinden bir tanesi. Üstelik bölgenin de açık ara farkla en ucuz ülkesi. Ülke oldukça küçük olduğu için ilgi çeken şehirler arasında ulaşım da son derece kolay. Leon ve Granada gibi etkileyici rengarenk koloniyel şehirlerden karışık ve tehlikeli Managua’ya, oluşumu ile oldukça ilgi çeken ve Nikaragua Gölü üzerindeki küçücük alanında iki adet yanardağı toprakları üzerinde barındıran Ometepe adasından sörf cenneti San Juan del Sur’a uzanan yolculuğum sırasında kısacık vakit geçirmiş olsam da Nikaragua’yı ben de çok sevdim.

IMG_0476

Leon’daki yanardağ kızağı için turuncu kostümlerimizi giydik, hazırız!

DSC03881

Leon’daki horoz dövüşleri sırasında yerellerin arasına karıştık.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Nikaragua oldukça küçük bir ülke ve şehirler arası ulaşım da son derece kolay. Gezilen bölgelerin birçoğu oldukça küçük olduğu için kısa süre içerisinde çok fazla şey görmek mümkün. Tek sorun Pasifik kıyılarından Karayip kıyılarına geçmek biraz zahmetli. Bu nedenle ülkeyi hakkıyla gezebilmek adına en az 2 hafta ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Nikaragua’da Pasifik Okyanusu kıyılarında yağışlı sezon Mayıs ve Kasım arasına tekabül ederken, kuru sezon Kasım ve Nisan dönemine denk düşüyor. En yağmurlu dönemli Eylül ve Ekim ayları olsa da bu dönemde binlerce kaplumbağa Pasifik kıyılarına yumurta bırakmak için geliyor. Özellikle kamplumbağaları görmek isteyenler bu sezonu tercih edebilirler. Karayip kıyısında ise yağmurlu ve kuru sezonlar sıklıkla değişebiliyor. Genel olarak ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem Aralık ve Mart ayları dönemi.

 

Vize

Nikaragua’ya yolculuk eden Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları yok. Ülkeye girişte 90 günlük kalış hakkına sahip olabiliyorsunuz. Fakat bu bölgede CA-4 bölgesi uygulaması geçerli. Yani eğer Nikaragua’dan sonra Guatemala, Honduras ve El Salvador’u ziyaret edeceksiniz, bu dört ülke arasındaki anlaşmaya göre bu ülkelerin tamamında sadece 90 gün kalabiliyorsunuz. Bu bölgede daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, kalış sürenizi uzattırmanız gerekiyor.

Rota

Nikaragua’daki yolculuğuma ülkenin batısından başlayıp doğusuna doğru devam ettim. Ülkeye Honduras’tan giriş yapıp Kosta Rika’ya doğru çıktım.

Nikaragua’da kaldığım 7 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_nicaragua

17-18.2.2014, Leon
19.2.2014, Managua
20.2.2014, Granada
21.2.2014, Rivas, San Jorge, Moyogalpa
22.2.2014, Moyogalpa, Ometepe
23.2.2014, San Juan del Sur

Ulaşım

Nikaragua’da şehirler arası ulaşımda en çok rastlayacağınız otobüsler, eski Amerikan okul otobüslerinin modifiye edilmesi ile ortaya çıkmış “Chicken Bus” yani “Tavuk Otobüs”ler. Bu ismi almalarının nedeni de otobüslerde bol bol hayvan taşıyor oluşları. Son derece ucuz olan bu otobüsleri kullanmak genelde Nikaragua içerisinde oldukça yaygın ve güvenilir.

 

Şehirler arası yolculuklarda tercih edilebilecek bir başka araç ise genelde Leon – Managua – Granada rotasında ilerleyen (Leon’dan Granada’ya gideceksiniz Managua’da minibüs değiştirmeniz gerekiyor) tavuk otobüslere göre daha konforlu ve daha hızlı olan minibüsler.

Ometepe adasına ulaşım için “lancha” adı verilen minik botları ya da feribotları kullanabilirsiniz. Granada’dan belirli günlerde ve kısıtlı olarak kalkan bu servisler altı saate yakın sürüyor ve göl oldukça dalgalı olduğu için pek tercih edilmiyor. Bunun yerine Ometepe’ye en yakın büyük şehir olan Rivas’a yerel otobüslerle gidip buradan on beş dakika mesafedeki feribotların kalktığı San Jorge’ye gitmek daha mantıklı bir alternatif olarak ortaya çıkıyor. Göl üzerinde ulaşım “lancha”lar ve feribotlarla sağlanıyor; ama feribotlar mide bulantısı ihtimalini en aza indirdiği için fazlasıyla tercih ediliyor.

Aynı zamanda yine komşu ülkelere gidiş gelişte (Honduras, El Salvador, Kosta Rika) en çok kullanılan otobüs firması Tica bus (www.ticabus.com) hızlı ve organize hizmeti ile yerel otobüslerden çok daha hızlı bir şekilde dilediğiniz noktaya ulaşmanıza imkan tanıyor.

Şehirler içi ulaşımda birçok şehir küçük olduğu için kolayca yürümeniz mümkün. Taksi kullanmak isterseniz de taksi ücretleri ise oldukça düşük.

Konaklama

Nikaragua’da konaklama ücretleri oldukça düşük olmasına rağmen standartlar görece yüksek. Neredeyse bütün şehirlerde son derece rahat hostel ve düşük bütçeli otel bulmanız mümkün. Hostellerdeki tek problem duşlarla ilgili. Duşların çoğu soğuk duş; ama ülke son derece sıcak ve nemli olduğu için bunu çok fazla dert etmiyorsunuz.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatlar aşağıdaki gibi:

Hostal Gurdabarranco, Leon – 135 NIO
Managua Backpackers Inn, Managua – 250 NIO
Hospedaje Cocibolca, Granada – 400 NIO
Hotel Aly, Moyogalpa, Ometepe – 255 NIO
Hostal Amelia, San Juan del Sur – 255 NIO

IMG_0650

 

Managua Backpackers Inn, Managua.

DSC04162

Hospedaje Cocibolca, Granada.

DSC04217

Hotel Aly, Moyogalpa, Ometepe.

IMG_1020

Hostal Amelia, San Juan del Sur.

Yiyecek içecek

Nikaragua’nın tamamında uluslararası mutfağa ait yemekleri kolaylıkla bulmanız mümkün. Yerel mutfağında bölge ülkerinden etkileşim gözükse de ülkenin en popüler yemeklerinden bir tanesi “Gallo pinto” yani pirincin fasulye ile sunulması ile hazırlanan, kahvaltılarda yanına yumurta da ilave edilen en temel yiyecek. “Nacatamales” adı verilen, Guatemala’daki “tamales”e benzeyen muz yaprağı arasına mısırdan hazırlanmış bir hamur ile et, sebze ve baharatların konulması ile hazırlanan yiyeceklere yerel tezgahlarda rastlayabiliyorsunuz. “Quesillos” tortilla ekmeğine peynir ve soğanın sarılması ile hazırlanıyor. “Vigoron” adı verilen yemeklerde haşlanmış tatlı patates “chicharron” adı verilen kızarmış domuz derisi ve lahana salatası ile servis ediliyor. Sokaklarda çeşitli sokak yemeklerine rastlayabileceğiniz gibi kızarmış ve ızgarada pişirilmiş ürünlere çok sık rastlanıyor.

Restoranlarda ve sokaklarda taze sıkılmış meyve suları yani “jugos” bolca bulunuyor. “Refrescos Naturales” adı verilen içecekler yerel meyvelerin baharat ve tohumlarla öğütülüp şeker ve parçalanmış buz ile karıştırılması ile hazırlanıyor. “Tiste” adı verilen yerel içecek kakao tohumları ve mısırın karıştırılması ile elde ediliyor. Ülkenin yerel biraları ise “Tona” ve “Victoria”.

IMG_0778

Kahvaltı burritosu içerisinde yumurta, peynir ve salata barındırıyor. Yanındaki ise kavunlu buzlu içecek.

IMG_0994

Amerikan türü kahvaltıya Nikaragua’da kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

IMG_0402

Tavuk fajitalar tortilla ekmeği, peynir ve salata ile beraber geliyor.

IMG_0882

 

IMG_1043

Yerel balıklar sebze, salata ve pilav ile servis ediliyor.

DSC04096

Muhallebiyi andıran bir türlü tatlı.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s