Honduras.

Standard

Honduras: Genel Bilgiler.

Honduras, Orta Amerika’nın hatta dünyanın en tehlikeli ülkelerinden bir tanesi. Üstelik dünyadaki en yüksek cinayet oranı da bu ülkede gerçekleşiyor. Birçok gelişmiş ülke, vatandaşlarını Honduras’a yolculuk etmemeleri konusunda uyarıyor; ama bütün bunlara rağmen ülkeyi oldukça çekici kılan ve turizm açısından da popüler hale getiren bölgeleri mevcut. Bunların başını ülkenin Guatemala sınırındaki Maya kalıntıları ve Karayip Denizi’ndeki “Bay Adaları” oluşturuyor. Bay Adaları’nın bulunduğu bölge Mesoamerikan Resif Sistemi içerisinde yer alıyor. Burası Avustralya’daki Büyük Bariyer Resifi’nden sonra dünyadaki en büyük ikinci resif sistemi olarak biliniyor. Adalarda dalmak, dalış sertifikası almak hem çok ucuz, hem de oldukça keyifli. Ben de yolculuğum sırasında bu iki bölgeye yoğunlaştım ve ülkede geçirdiğim zamandan fazlasıyla zevk aldım.

DSC03671

Copan Ruinas’taki Maya kalıntılarında.

DSC03836

DSC03841

Utila Adası’nda Guatemala’da tanıştığım ve Honduras’ta tekrardan karşılaştığım arkadaşım Sebastian’la.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Honduras oldukça küçük bir ülke, gezilecek yerleri de görece sınırlı. Ülkeyi hakkıyla gezebilmek adına bir hafta ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Bölgedeki birçok ülkeye benzer şekilde Honduras’da da iki mevsim hakim: yağışlı ve kuru mevsim. Fakat yağışlar ülkenin farklı bölgelerini farklı dönemlerde etkiliyorlar. İç bölgelerde, özellikle batı ve güneyde yağmurlu sezon Mayıs’tan Kasım’a kadar sürüyor. Yağmurlar genelde öğle saatlerinde etkili oluyor ve bir saatten fazla sürmüyor. Kuzey kesimlerde ve Bay Adaları’nda ise yağmurlu sezon Eylül’den Aralık’a kadar etkiliyo oluyor. Ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem ise Şubat ve Mart ayları.

Vize

Honduras’a yolculuk eden Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları yok. Ülkeye girişte 90 günlük kalış hakkına sahip olabiliyorsunuz. Fakat bu bölgede CA-4 bölgesi uygulaması geçerli. Yani eğer Honduras’dan sonra Nikaragua, El Salvador ve Guatemala’yı ziyaret edeceksiniz, bu dört ülke arasındaki anlaşmaya göre bu ülkelerin tamamında sadece 90 gün kalabiliyorsunuz. Bu bölgede daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, kalış sürenizi uzattırmanız gerekiyor.

Rota

Honduras’daki yolculuğum sırasında Guatemala sınırındaki Maya kalıntılarının bulunduğu Copan Ruinas ve dalış için mükemmel imkanlar sunan Bay Adaları’na yolculuk yaptım.

Honduras’da kaldığım 5 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_honduras

12-13.2.2014, Copan Ruinas
14-15.2.2014, Utila, Bay Adaları
16.2.2014, La Ceiba, Tegucigalpa

Ulaşım

Honduras’da şehirler arası ulaşımda önceden rezervasyona ihtiyacınız olmuyor. Genelde belirli firmaların otobüsleri kendilerine ait otobüs istasyonlarından kalkıyor. Gideceğiniz bölgeye göre istasyona vaktinde gidip biletinizi kolayca alabiliyorsunuz. Bazı otobüsler oldukça eski olmasına rağmen yine de yolculuklar rahat geçiyor. Eğer yerel otobüsleri kullanmak istemezseniz de birçok otel ve hostel şehirler ve bölgeler arasında shuttle servisler ayarlıyor; ama bu servislerin ücretleri biraz daha pahalı oluyor.

Şehirler arası ulaşımda birçok şehir küçük olduğu için kolayca yürümeniz mümkün.

Eğer Bay Adaları’na gidecekseniz de, adalara ulaşım La Ceiba isimli küçük şehirden yapılıyor. Buradaki limandan feribotlar aracılığıyla adalara ulaşabiliyorsunuz. Feribotlar, saatleri ve fiyatları hakkındaki daha detaylı bilgilere de aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz.

http://www.utilaprincess.com
http://www.roatanferry.com/index.html

Konaklama

Honduras’da konaklama ücretleri oldukça düşük. Birçok şehirde düşük bütçeli konukevleri ve otelleri bulmak mümkün.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatlar aşağıdaki gibi:

La Iguana Azul, Copan Ruinas – 160 HNL
Mango Inn, Utila – 168 HNL
Hotel de San Pedro, Tegucigalpa – 275 HNL

DSC03845

Hotel de San Pedro, Tegucigalpa.

Yiyecek içecek

Honduras yemeklerinde bölgedeki diğer ülkelerden etkileşim fazlasıyla gözleniyor. Kendilerine özgü çok fazla çeşit yemekleri olmasa da ülkede yaşayan Garifuna toplulukları hazırladıkları hindistan cevizi ekmekleri ve “casabe” adı verilen kıtır ekmekler denemeye değer. Özellikle adalarda balık, yengeç ve ıstakoz gibi deniz ürünleri denemeye değer. Ülkede, birçok Orta Amerika ülkesinde olduğu gibi kızarmış tavuk yaygın şekilde tüketiliyor.

DSC03770

DSC03837

Deniz ürünleri ve yerel yemekler.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s