El Salvador.

Standard

El Salvador: Genel Bilgiler.

El Salvador’a yolculuk etmeden önce ülkenin ne kadar tehlikeli olduğu konusunda tekrar tekrar uyarıldım. Ülkeye olan yolculuğumu sadece Pasifik Okyanusu kıyısındaki şehirlerle sınırlamamı, bu bölgenin yabancılar için daha güvenilir olduğunu söyleyenleri birazcık ihmal edip ilk durağım olarak ülkenin başkenti San Salvador’u seçtim. İyiki de böyle yapmışım. Bu rengarenk ve kaotik başkent beni oldukça şaşkınlığa uğrattı. Kalabalık çarşıları ve huzurlu mezarlıklarını tek bir duvarın ayırdığı şehir merkezinden, daha modern alışveriş merkezlerine kadar her köşede başka bir yönünü keşfettim. Siyah kumsalları ile meşhur Libertad ve El Tunco’ya olan günübirlik yolculuğum ülkenin huzurlu Pasifik sahillerini tanımama yardımcı olurken, gününün yarısını yollarda geçirdiğim “güya” günübirlik Perquin ziyaretim ülkenin iç savaşla yorulmuş yakın tarihini daha iyi tanımama yardımcı oldu. Sonuç olarak El Salvador’daki vaktim bana yetmedi.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

El Salvador oldukça küçük bir ülke, gezilecek yerleri de görece sınırlı. Benim ülkede kısıtlı vaktim olduğu için normalde daha uzun vakit ayrılabilecek yerlerini kısacık sürelerde gezmeye çalıştım, bu da eninde sonunda bana yetmedi. Ülkeyi hakkıyla gezebilmek adına en az 10 gün ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Bölgedeki birçok ülkeye benzer şekilde El Salvador’da da iki mevsim hakim: Kasım ve Nisan arasında etkili olan kuru mevsim ile Mayıs ve Ekim arasında etkili olan yağışlı mevsim. Yağışlı mevsimde de yağışların çoğu akşam saatlerinde gerçekleştiği için ülke genel olarak iki mevsimde de ziyarete uygun. Yine de ülkeyi ziyaret etmek için en ideal dönem biraz da turist kalabalıklarını engellemek adına dönem kuru mevsimin en başı ya da sonu.

Vize

El Salvador’a yolculuk eden Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları yok. Ülkeye girişte 90 günlük kalış hakkına sahip olabiliyorsunuz. Fakat bu bölgede CA-4 bölgesi uygulaması geçerli. Yani eğer El Salvador’dan sonra Nikaragua, Honduras ve Guatemala’yı ziyaret edeceksiniz, bu dört ülke arasındaki anlaşmaya göre bu ülkelerin tamamında sadece 90 gün kalabiliyorsunuz. Bu bölgede daha uzun süre kalmayı düşünüyorsanız, kalış sürenizi uzattırmanız gerekiyor.

Rota

El Salvador’daki yolculuğum sırasında başkent San Salvador’u merkez alarak diğer şehirlere yolculuk yaptım.

El Salvador’da kaldığım 5 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_el-salvador

8-9.2.2014, San Salvador
10.2.2014, Libertad, El Tunco
11.2.2014, San Miguel, Perquin
12.2.2014, San Salvador.

Ulaşım

El Salvador’da şehir içi ve şehirler arası ulaşımda en çok rastlayacağınız otobüsler, eski Amerikan okul otobüslerinin modifiye edilmesi ile ortaya çıkmış “Chicken Bus” yani “Tavuk Otobüs”ler. Bu ismi almalarının nedeni de otobüslerde bol bol hayvan taşıyor oluşları. Son derece ucuz olan bu otobüslerin tehlikeli oldukları söylense de ben herhangi bir problem yaşamadım.

Şehirler arası ulaşımda birçok şehir küçük olduğu için kolayca yürümeniz mümkün. Şehir içinde (özellikle San Salvador’da) minibüsler ve otobüsler karışık gibi gözükse de genelde her birinin önünde nereye gittikleri yazıyor, bu sayede istediğiniz bölgeye kolayca ulaşabiliyorsunuz. Üstelik yolculukların fiyatları da otobüsler 0.20, minibüslerde ise 0.25 USD.

Konaklama

El Salvador’da konaklama ücretleri oldukça düşük. Birçok şehirde düşük bütçeli konukevleri ve otelleri bulmak mümkün.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatlar aşağıdaki gibi:

Ximena’s Guest House, San Salvador – 9 USD
King Palace Hotel, San Miguel – 25 USD

IMG_9812

 

Ximena’s Guest House, San Salvador.

IMG_0121

 

King Palace Hotel, San Miguel.

Yiyecek içecek

El Salvador yemeklerinde bölgedeki diğer ülkelerden etkileşim fazlasıyla gözleniyor. Yereller genelde kahvaltıda yumurta, fasulye, pirinç, kızarmış muz, peynir ve tortilla ekmeği tüketiyorlar. Sokaklarda farklı içerikleri bulunan “pupusa” ismi verilen hamur işlerine oldukça yaygın olarak rastlanıyor. Pupusalar peynirli, fasulyeli ve etli olabiliyor. Servis edilirken genelde üzerine salsa, lahana ve sebze konuluyor. “Licuado” adı verilen ve süt ya da su ile karıştırılarak hazırlanan meyve sularını sadece 0.50 USD’ye kolayca bulabiliyorsunuz. “Horchata” isimli pirinç sütü ve tarçınla hazırlanan su bazlı tatlı içecek genelde hafif bir tatlı niyetine tüketiliyor.

DSC03422

 

Pupusa’lar.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s