Belize.

Standard

Belize: Genel Bilgiler.

Belize, bir Orta Amerika ülkesi olmasına rağmen Karayip kültürüne daha yakın. Bu nedenle daha ülkeye girer girmez farkı rahatlıkla ayırt edebiliyorsunuz. Ülke genelinde Karayip adalarının rahat ve sakin havası yaygın. İnsanlar kendi tempolarında, kendi ritüellerinde hayatlarını sürdürürken, her yerden buram buram Bob Marley müzikleri duyuluyor. Jamaika bayrağı renkleri ise her yeri süslüyor. Berrak suları ve tasasız havası ile turistik ada hayatının şehirlerine kıyasla oldukça farklı bir imaj çizdiği Belize’den ne yazık ki ben tam olarak beklediğimi alamadım.

IMG_9104

İstisnasız gittiğim her ülkede yağmura yakalanmasam eksik kalırım.

DSC03188

DSC03189

Caye Caulker’da gün batımı keyfi.

IMG_9285

DSC03198

Blue Hole’a dalmaya gidiyoruz!

IMG_9594

Ayça.

DSC03298

Ayça ve Ricardo, Dangriga’da futbol maçı izliyor.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Belize oldukça küçük bir ülke. Bir başından diğer başına 6-7 saatte rahatlıkla geçebiliyorsunuz. Güneyde yer alan balıkçı şehirleri ve Belize City açıklarındaki adaları en ilgi çekici yanları olsa da bunlara ek olarak, Maya kalıntıları, Milli parkları ve dünyanın tek Jaguar Rezervi ülke sınırları içerisinde yer alıyor. Bu nedenle ülkeyi hakkıyla gezebilmek adına en az 2-3 hafta ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Diğer Orta Amerika ülkelerine benzer şekilde Belize’de de kuru ve yağmurlu mevsim olmak üzere iki mevsim bulunuyor. Kuru mevsim Aralık ayından Mayıs ayına kadar devam ederken, yağmurlu sezon Haziran ve Kasım arası dönem boyunca etkisini gösteriyor.

Vize

Belize’ye giden Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyaçları yok. Ülkeye girişte 90 günlük kalış hakkına sahip olabiliyorsunuz; fakat çıkarken 7,5 USD’lik çıkış harcını ödemeniz gerekiyor. (Karayolunda bu miktara ek olara 15 USD, havayolunda ise 30 USD daha ödemeniz gerekiyor.)

Rota

Belize’deki yolculuğuma ülkenin kuzeyinden başladım ve güneyine doğru devam ettim.

Belize’de kaldığım 7 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_belize

1-5.2.2014, Caye Caulker
5.2.2014, San Pedro
6.2.2014, Belize City
6-7.2014, Dangriga
7.2.2014, Punto Gorda

Bu bölgelere ek olarak eğer daha fazla vaktim olsaydı daha çok doğal yaşam rezervi ve Maya kalıntılarının olduğu bölgeleri ziyaret etmek isterdim.

Ulaşım

Belize küçük bir ülke olduğu için ulaşım da son derece kolay. Şehirler arası yolculuklarda yaygın olarak eski ABD okul otobüslerinin modifiye edilmiş hali olan tavuk otobüsler kullanılıyor. Bu otobüslerin belirli bir zaman tablosu olmasına rağmen, öncesinde rezervasyon yaptırıp bilet almanız gerekmiyor. Otobüs istasyonlarına gittiğinizde sık aralıklarla yola çıkan otobüslere kolaylıkla binebiliyorsunuz. Üstelik ücretler de mesafelere göre değişse de genelde 4-5 USD’yi geçmiyor.

Belize City’den Caye Caulker ve San Pedro adalarına düzenli olarak deniz taksileri kalkıyor. Bunun için iki ana deniz taksisi firması bulunuyor:

San Pedro Water Taxi: www.sanpedrowatertaxi.com
Belize Water Taxi: www.belizewatertaxi.com

Şehirler ve kasabalar genelde küçük olduğu için bir başından diğer başına yürümek oldukça kolay; fakat taksi ile yolculuk etmek isterseniz de taksiler mevcut.

Belize’de ulaşımla ilgili çok yararlı olduğunu düşündüğüm bir başka site ise: http://www.belizebus.wordpress.com

Konaklama

Belize diğer Orta Amerika ülkelerine göre pahalı olmasına rağmen konaklama standartları düşük. Genelde hostellerde sıcak su bulunmuyor.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatlar aşağıdaki gibi:

Yuma’s House, Caye Caulker – 14 USD
D’s Hostel, Dangriga – 12,5 USD

IMG_9049

IMG_9057

Yuma’s House, Caye Caulker.

IMG_9690

D’s Hostel, Dangriga.

Yiyecek içecek

Belize’nin genel olarak bölgeden farklılaşan bir mutfağı bulunmuyor. İngiltere, Karayipler, Meksika ve ABD etkileri yemeklerde fazlasıyla kendisini belli etse de, ne yazık ki yerel Maya ve Garifuna kültürünü yemekler üzerinde göremiyorsunuz.

Pirinç ve fasulye yemeklerde ağırlıklı olarak kullanılıyor. Adalarda deniz ürünleri, özellikle ıstakoz sıklıkla tüketiliyor. Marie Sharp’s marka yerel acı sos her şehirde genelde yemeklere eşlik ediyor. Taze sıkılmış meyve suları her köşe başında sizi bekliyor. Yerel bira olarak Belikin tüketiliyor.

DSC03192

Karışık deniz ürünleri tabağı Caye Caulker’ın meşhur “Happy Lobster” restoranından.

DSC03218

Karidesli hindistan cevizli köri.

DSC03219

DSC03220

IMG_9240

Meksika etkileşimli yemekler.

IMG_9241

Olmazsa olmaz nachos.

IMG_9622

Belize’yi ziyaret edip çikolata denemeyi ihmal etmeyin!

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s