Leon, Meksika.

Standard

16 Kasım 2013, Cumartesi.

DSC00757

DSC00761

DSC00770

Guanajuato sokakları.

DSC00765

Meşhur “Callejon del Beso” yani nam-ı diğer Öpücük Sokağı.

DSC00767

DSC00768

Guanajuato’nun minicik ve rengarenk meydanları.

DSC00769

Duvar resimleri en ummadığınız noktalarda karşınıza çıkıyor.

DSC00787

Şehrin rengarenk evleri.

DSC00785

Teatro Cervantes.

DSC00795

Leon’da her sene düzenli olarak organize edilen  sıcak balon festivalinde araçlar yerlerini alıyor.

DSC00828

DSC00831

Balonların şişme zamanı.

DSC00841

Birçok araç ateşler yakarak arkada çalan şarkılara tempo tutuyor.

DSC00847

DSC00878

DSC00929

DSC00960

DSC00975

DSC01052

DSC01121

DSC01129

DSC01149

DSC01170

DSC01247

Balon festivali katılımcılara adeta görsel şölen sunuyor.

DSC01382

DSC01422

DSC01454

DSC01495

DSC01523

Gecenin kapanışı ise sabaha kadar süren müzik ve gökyüzüne bırakılan dilek fenerleri eşliğinde yapılıyor.

Sabah uyanıp kahvaltımı yaptıktan sonra bir önceki gün Guanajuato’ya geç varmam nedeniyle göremediğim noktaları keşfetmek adına kendimi yine sokaklara atıyorum. Bu küçük şehrin meydanlarında bir de hava aydınlıkken ve sokaklar cıvıl cıvılken ufak bir tur atıyorum. Şehrin en ünlü sokaklarından bir tanesi olan “Callejón del Beso” yani öpücük sokağını ziyaret ediyorum. Bu sokakta birbirine oldukça yakın iki ev yer alıyor. Farklı varyasyonları olsa da, efsaneye göre evlerden birinde zengin bir ailenin kızı olan Ana yaşıyormuş. Ana, diğer evde yaşayan madenci Carlos’a aşık olmuş. Görüşmelerine sosyal statüleri nedeniyle imkan yokmuş. Buna rağmen her gece, herkes uyuduktan sonra balkonda buluşup aşklarını doya doya yaşıyorlarmış. Bir gün Ana’nın babası çifti yakalamış. Uyarmış. İkinci kez yakaladığında ise kızını vurmuş. Bu olay üzerine Carlos da intihar etmiş. O gün bugündür aşıklar bu sokakta buluşup çifti anmak üzere kırmızı ile işaretlenmiş merdivende öpüşüyorlarmış. Labirent gibi birbiri içine geçen sokaklardan ve merdivenlerden geçip rengarenk evlerin ve insanların fotoğraflarını çekiyorum.

Sokaklarda dolanırken aynı hostelde kaldığım Alman gruba denk geliyorum. Çantalarını sırtlanmış otobüs istasyonuna gittiklerini söylüyorlar. Leon’daki festivali ziyaret edeceklermiş. Ben de iki gündür duyduğum bu festivalin ne olduğunu merak edip internetten bir göz atayım diyorum, o da ne! Meğersem festival dedikleri şey balon festivaliymiş. Ben en başından beri Meksika çapında denk geldiğim müzik festivalleri türünde bir şey olduğunu düşündüğüm için çok da umursamıyorum; ama internetten fotoğraflara bakınca bu festivali kaçırmamam gerektiğine emin oluyorum. Hostele dönüp eşyalarımı topladıktan sonra ben de otobüs istasyonuna gidiyorum ve bir saat uzaklıkta bulunan Leon şehrine giden ilk otobüse bir bilet alıyorum.

Leon’a vardığımda da otobüs istasyonundaki emanet bölümüne çantamı teslim ettikten sonra bir taksi ile anlaşıp beni festivalin düzenlendiği parka bırakmasını rica ediyorum. Festival, şehrin en büyük parklarından bir tanesinde düzenleniyor. Parkta çok geniş bir göl yer alıyor, bu da balonların manzaralarını daha da muazzam kılıyor. Üç gün boyunca devam eden festival aynı zamanda Meksika’nın tek sıcak balon festivali. Yüzlerce balon üç günlük festival boyunca Leon gökyüzünü renklendiriyor. (http://www.internationalballoonfest.com/)

Festival alanına öğlene doğru varıyorum ve 50 pesoluk giriş ücretini ödeyip kalabalıklar arasından içeri giriyorum. Festival programına baktığımda balonların her sabah gün doğumunda ve her akşam hava karardıktan sonra olmak üzere iki kere sergilendiklerini fark ediyorum. Akşam sergilemeleri saat 19:30’da başlayacağı için önümde daha saatler var. Festival, sadece balonların sergilenmesine yoğunlaşmayıp çeşitli aktiviteleri de içinde barındırıyor. Festival alanında iki büyük sahne yer alıyor ve bu sahnelerde düzenli canlı müzik yayını yapılıyor. Üstelik festival alanına yayılmış festival standlarda çeşitli oyunlar ve aktivitelere de katılabiliyorsunuz. Kısacası, ben bir anda kendimi Türkiye’deki görece büyük müzik festivalleri gibi organize edilmiş bir festivalin ortasında tek başıma buluyorum. Önümde geçirilecek altı saatim var. Birçok insan festivale gün doğumunda balonları seyretmek üzere çadırları ve uyku tulumları ile geliyor. Festival alanı içerisinde kamp kurmak isteyenler için birden fazla bölge yer alıyor. Bu noktada biraz ne yaptığımı, neden orada olduğumu sorgulasam da kalmaya karar veriyorum. Arada sağanak halinde yağmaya başlayan yağmur bile beni yıldıramıyor. Altı saati bir o standa, bir bu standa, bir o sahneye, bir bu sahneye bakarak aslında tek başına burada bulunmamın o kadar da kötü bir şey olmadığına kendimi ikna etmeye çalışarak geçiriyorum.

Altı saat sonunda, hava kararıyor, kalabalıklar balonların sergileneceği meydanda yerlerini alıyorlar. Ben de ön sıralarda kendime bir yer buluyorum. Sonrasında müzik eşliğinde balonları taşıyan minik araçlar gelmeye başlıyor. Gelirken ateşler saçarak hem kalabalığı coşturuyorlar, hem de müziğe tempo tutuyorlar. Bütün araçlar yerlerini aldığında ise balonları şişirme zamanı geliyor. İşte o noktada, aslında beklediğime değdiğini anlıyorum. Daha önce gördüğüm hiçbir manzaraya benzemiyor. Gökyüzünü süsleyen rengarenk onlarca balon, iki saat boyunca izleyenlere muazzam bir şov sunuyor. Havaifişekler ve dilek fenerleri ise gecenin tamamlayıcı unsurları oluyorlar. Gördüklerim nedeniyle oldukça duygulanmış bir şekilde göl etrafından yürüyerek çıkış kapısına doğru ilerliyorum.

Biraz yürüyüp bir taksi buluyorum ve otobüs istasyonuna gidiyorum. Saat 01:30’da kalkacak Mexico City otobüsüne bir bilet alıyorum ve otobüse kadar olan üç saati istasyonda kitap okuyarak geçiriyorum. Yollarda geçecek bir gece daha.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s