Küba.

Standard

 

 

 

 

 

 

Küba: Genel Bilgiler.

 

Küba, hep bir özlemdi benim için. Ülkenin ismini her duyduğumda, fotoğraflarına her baktığımda, ülkede çekilmiş filmleri her izlediğimde derin bir ah çektirendi. En çok merak ettiğimdi. Kültürü, farklılığı, sıcaklığı ile hep gitmek isteyip uzaklığı ve zorluğu yüzünden bir türlü cesaret edemediğimdi. Şans ya, bu zamana kısmetmiş. Üstelik Türkiye’deki bayram tatilini fırsat bile en yakın arkadaşlarımla Küba’da buluşma şansını yakalayarak.

 

Havana’nın neredeyse hiç bozulmamış yıkık dökük; ama bir o kadar renkli ve hareketli sokaklarından; Trinidad’ın tarih işlemiş binalarına ve Arnavut kaldırımı yollarına; Santiago de Cuba’nın müzik ile yoğrulmuş cafe ve barlarından; Vinales’in uçsuz bucaksız yemyeşil tarlalarına… Küba’da gördüklerimiz, duyduklarımız, hissettiklerimiz bizi çok mutlu etti.

 

Tek bir istisnayla! Daha önce bulunduğum hiçbir ülkede “turist / yabancı“ ve “yerel“ farkını bu derece hissetmemiştim. Ülkede kullanılan iki farklı para birimi ile (yabancılar için CUC, yereller için CUP) bu ayrım iyice derinleşmiş. 1 CUC, 26 CUP’a eşit. Üstelik CUP üzerinden fiyatlandırılan ürünler ile CUC üzerinden fiyatlandırılanlar arasında dağlar kadar fark var. Örneğin, bir dondurmacıya girdiğinizde dondurmaların fiyatı yereller için 3-4 CUP kadar. Aynı dondurma için turistlerin ödemesi gereken fiyat ise 3-4 CUC. Bu nedenle Havana’da bütün yereller arasında çok popüler olan bir dondurmacıya bizi almadılar. Onun yerine turistlerin dondurma yediği başka bir bölgeye yönlendirdiler. Bu husus sadece dondurmacılar için değil, birçok yer için geçerli. Bir başka örneği de şehirlerarası otobüsler. Ülke çapındaki en bilindik iki otobüs fiması Viazul ve Astro. Astro’nun daha çok seferi ve daha yaygın bir ağı olmasına rağmen, yabancıların Astro’yu kullanmasına izin verilmiyor.

 

Eğer yerel bir tanıdığınız, arkadaşınız yoksa Küba’da hep yabancısınız. Yabancı olmanızın bir dezavantajı da herkesin sahip olmak istediği değerli paraya sahip olmanız. Yollarda sizden para isteyenler çok fazla. Ufak bir CUC bahşişiniz bile Küba ekonomisinde çok büyük bir miktara tekabül ettiği için herkes tabiri caizse “elinize bakıyor. “ Bu durum beni son derece rahatsız etti. Çünkü ne yaparsak yapalım, ülkenin yerelliğine ve hayatına karışamadık.

 

Burada sosyalizm Küba için yararlı mıdır, değil midir tartışmasına girmeyeceğim; ama yine de eklemek isterim ki eğitim, yemek, barınma ülkede ücretsiz olmasına rağmen beklediğimden çok daha fazla bir yoksulluk ile karşılaştım. Küba’nın görünmeyen yüzü.

 

Son olarak eklemekte fayda var. İnternet erişimi ülkede oldukça kısıtlı. Daha önce hiçbir ülkede internete girmek için hiç bu kadar uğraştığımı hatırlamıyorum. Genelde şehirlerde devlet kontrolünde tek bir internet cafe bulunuyor. Büyük şehirlerdeki lüks oteller de benzer şekilde internet hizmeti sunuyor. Fakat internetin saati 6 USD.

1452421_10153435009465599_122272334_n

Iraz’la Havana’daki konakladığımız evin balkonunda.

DSC07862

Havana’da Devrim Meydanı’nda.

1380193_10153435064365599_1314702782_n

Iraz’la bütün yolculuk boyunca modumuzu anlatan fotoğraf bu olsa gerek. Trinidad’da evleri gözetlerken.

DSC07961

Trinidad’da.

IMG_2605

Playa Ancon’dan dönüş.

DSC08130

Onur, Santiago de Cuba’da derin muhabbetlerde.

DSC08531

Vinales’de ata binerken.

DSC08594

Iraz ve Onur, Vinales mağaralarında.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Küba küçük bir ada gibi gözükse de görülecek oldukça fazla yeri, keşfedilecek farklı bölgeleri mevcut. Ülkenin güneyi, kuzeyi ve iç bölgeleri birbirinden farklı deneyimler sunuyor. Ülkeyi hakkıyla gezmek için en az iki üç haftanın ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Küba’da yıl boyunca hava ziyarete uygun. Fakat ziyaret etmek için en ideal dönem Ocak ve Mayıs arası dönem. Temmuz ve Ağustos arasında hava gereğinden fazla sıcak olabiliyor. Haziran ve Kasım arasında da kıyı bölgelerde fırtına riski bulunuyor. Biz Ekim ayının ortasında ülkede bulunmamıza rağmen yağmurlardan kaçamadık.

Vize

Küba’ya ilişkin beni en çok endişelendiren mesele vize konusuydu. Arkadaşlarım Ankara’daki Küba Büyükelçiliği’nden vizelerini aldılar.

http://www.kubakonsoloslugu.com/ankara

Ben Küba’ya Meksika’nın Cancun şehri üzerinden giriş yapacaktım. İnternetten edindiğim bilgiler doğrultusunda vizeyi havalimanından alabileceğimi öğrendim. Türk pasaportunun bu uygulamaya tabi olup olmadığını Cancun’da yer alan Küba Konsolosluğu ile e-posta aracılığıyla iletişime geçip teyit ettim.

Cancun Havalimanı’na vardığımda “Cubana Havayolları“nın bankosundan 25 USD (peso olarak öderseniz 20 USD’ye denk düşüyor) karşılığında “tourist card“ yani turist kartı adı verilen tek sayfalık vizemi beş dakika içinde temin ettim. Öğrendiğime göre aynı uygulama Mexico City Havalimanı’nda da geçerliymiş. Ülkeye giriş ve çıkışta, damgaları bu kart üzerine bastıkları için ileride sorun yaratması ihtimali de ortadan kalkmış oldu. Bu kart sayesinde ülkede 30 gün konaklama iznini aldım. Eğer uzatmak isterseniz bulunduğunuz bölgedeki göçmenlik bürosuna başvurup 25 CUC karşılığında bir aylık uzatma almanız mümkün. Eğer daha da uzatmak isterseniz öncesinde ülkeden çıkış yapmanız gerekiyor.

Rota

Küba’da konakladığımız 11 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettik.

map_of_cuba

15-16.10.2013, Havana
17-18.10.2013, Trinidad, La Boca, Playa Ancon
19-21.10.2013, Santiago de Cuba
21.10.2013, Havana
22-23.10.2013, Vinales
23-24.10.2013, Havan

Eğer daha fazla zamanım olsaydı Baracao, Camagüey, Santa Clara, Cienfuegos’u mutlaka ziyaret ederdim.

Ulaşım

Küba’da ulaşım ağları gelişmiş. Biletlerinizi önceden almak şartıyla bir şehirden bir diğerine ulaşım klimalı ve görece rahat otobüsler ile mümkün. Yabancılar genelde “Viazul“ isimli firma ile yolculuk ediyorlar. Firmanın internet sitesinden detaylı bilgileri almak mümkün. (www.viazul.com) Üstelik bu site aracılığıyla biletlerinizi de alabiliyorsunuz. Fakat Küba’da internet erişimi son derece kısıtlı olduğu için siteye erişim pek mümkün değil.

Küba içerisinde tren ile yolculuk da yapabilirsiniz. Bunun için rotalara, fiyatlara ve tren saatlerine ilişkin en yararlı bilgileri de http://www.seat61.com/Cuba.htm#.UoFyG6W1_1o sitesinden edinebilirsiniz.

Şehirler içinde ulaşım için en iyi alternatif yürümek. Havana dışında şehirler küçük olduğu için kolayca bir başından diğer başına yürüyerek gidebiliyorsunuz. Fakat taksi kiralamak isterseniz de önceden fiyat konusunda anlaşmak şartıyla her köşe başında sizi bir yerlere götürmek için bekleyen şoförleri bulmanız mümkün.

Konaklama

Küba’da otellerin neredeyse tamamı devlet kontrolünde. Bu yüzden en uygun konaklama alternatifleri “casa particular“ adı verilen sistem olarak ortaya çıkıyor. Yerellerin evlerindeki fazla odaları belirli bir ücret karşılığında yabancılara açmasına bu isim veriliyor. En küçüğünden, en büyüğüne her şehirde ve neredeyse her sokakta bu tür evlere rastlamanız mümkün. Evler roman rakamı I’yi andıracak şekilde mavi olarak işaretleniyor. Bu sayede yerel bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Birçok konaklama da kahvaltı ve akşam yemeği de size ev sahipleri tarafından belirli bir ücret karşılığında hazırlanıyor. Bizim konakladığımız evler son derece temizdi ve odalarda klima da bulunuyordu.

Yolculuk boyunca konakladığımız “casa particular“ler ve fiyatları aşağıdaki gibi:

Hostal Peregrino Lealtad, Havana – 35 CUC (üç kişi konakladık)
Hostal Sr. Eliezer Vasquez Rosa, Trinidad – 15 CUC (üç kişi konakladık)
Casa 3 Ana, Santiago de Cuba – 30 CUC (üç kişi konakladık)
Casa Boca, Vinales – 15 CUC (üç kişi konakladık)

DSC07779

Casa Particular işareti.

DSC07424

Hostal Peregrino Lealtad, Havana.

DSC07909

Hostal Sr. Eliezer Vasquez Rosa, Trinidad.

DSC08063

Casa 3 Ana, Santiago de Cuba.

DSC08489

Casa Boca, Vinales.

Yiyecek içecek

Küba mutfağı İspanyol, Afrika ve Karayip mutfaklarının bir karşımı olarak ortaya çıkıyor. Genel olarak Küba yemeklerinde fasulye ve pirinç temel öğeleri oluşturuyor. Bu iki öğe bir arada pişirildiğinde buna “Congri (kırmızı fasulye ve pirinç)” veya “Moros  (siyah fasulye ve pirinç)” adı veriliyor. Ayrı ayrı pişirilirse “Arroz con/y Frijoles” ismini alıyor.

En sık rastlayacağınız Küba yemeği “Ropa Vieja” yani küçük küçük dilimlenmiş sığır eti parçalarının domates sosunda hazırlanıp sunulmasından oluşuyor. Yemeklerin yanında genelde “tostones” ikram ediliyor. Yani ogunlaşmamış yeşil muz kızartması.

Kahvaltılarda guava suyu ve guava reçeline çok sık rastlanıyor. Salatalar ise avakadosuz hazırlanmıyor.

Eğer hızlı bir yemek isterseniz Küba Sandviçi adı verilen jambonlu ve peynirli sandviçler yaygın olarak satılıyor.

Son derece lezzetli ve ucuz deniz ürünlerini Küba’nın birçok şehrinde tatmak mümkün.

Tatlı olarak ülke çapında dondurma çok popüler. Bunun dışında krem karameli andıran “flam” isimli tatlı yaygın olarak servis ediliyor.

Küba’ya giden herkesin mutlaka ama mutlaka denemesi gerek şey ise rom! Mojito, cuba libre ve daiquiri gibi rom bazlı kokteylleri çok ucuza tatmak mümkün.

IMG_2185

IMG_2580

Küba kahvaltıları.

DSC07887

Karışık et tabağı yanında moros ile sunuluyor.

DSC08288

Ropa vieja.

DSC08289

DSC08455

DSC08458

Son derece leziz ve taze deniz ürünleri.

DSC08087

Muz kızartması ve avokadolu salata.

IMG_2692

Jambonlu ve peynirli sandviç.

IMG_3278

Köşe başlarında ev yapımı ucuz pizzalar ile de karın doyurmak mümkün.

DSC08089

Flan.

DSC08000

Daiquiri.

5 responses »

  1. Muhteem,,, ok teekkrler Anl Hanm paylamnz iin. Biz turla gittik ve hayatlarna ok az dokunabildik diye dnyordum, hi dokunamamz. Tekrar gideceiz ama turla deil. 🙂

    Yolunuz ak olsun Anl Hanm. Ellerinize yreinize salk. Sayg ve sevgilerimle, Emin zer

  2. Uzun zamandir aradigim bilgiyi burda budum. Ben almanyada yasiyan biri olarak vize konzsunda sikinti yasamamaragmen küba konusunda biraz cekimserdim. Benimde niyetim meksika/ cancuna gidip ordan kübaya gecmek ti. Vize olayinim bu kadar kolay oldugunu ögrenmek sevindirdi. Hos beni görse kübalilar zaten alirlardi ;))
    Bu arada cancun/ havana ucak bileti fiyatlari nasil ??

    Bilgiler icinde cok tesekkür ederim

    • Çok teşekkür ederim. İnanın Küba vizesi almak çok kolay iş, havaalanında uçuş öncesinde hemen halledebiliyorsunuz. Ben Cancun’dan gidiş dönüş biletini aldığımda 250 USD civarı bir para ödedim. http://www.skyscanner.com‘dan bakmanızı öneririm. Şimdiden iyi yolculuklar diliyorum. 🙂

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s