Endonezya.

Standard

Endonezya: Genel Bilgiler.

Endonezya, yolculuk konusunda beni en çok heyecanlandıran ülkelerin başında geliyordu. Tropikal cennet olarak anılan el değmemiş adaları, uçsuz bucaksız doğası, dünyanın en iyi dalış noktalarını barındıran denizleri, adalarını süsleyen yanardağları, rengarenk şehirleri, görülmeye değer tapınakları…

Ziyaret ettiğim her adasında ayrı bir yüzü ile tanıştım Endonezya’nın. Bali’de gözün görebileceği en yeşile tanık oldum, muazzam pirinç tarlaları arasında dolaştım, tüm turistliğine rağmen yerelliğini kaybetmemiş kasabalarında kayboldum, sanatçı karakterini koruyan Ubud’da derin bir nefes alıp mola verdim, dünyanın en pahalı kahvesini tattım, tapınaklarında renkleri tekrardan keşfettim. Lombok’a bağlı Gili Trawangan’da dünyanın en iyi dalış noktalarında ileri seviye dalış sertifikamı aldım, Gili Meno’da ıssız ada deneyiminin doruklarına vardım. Lombok’tan Flores’e kadar olan yolu Flores Denizi üzerinde yirmi üç yabancı ile beraber ufacık bir teknede geçirdim. Denizleri ve kimsesiz adaları aşarken, her yeni güne soluğumuzu kesen bir manzara ile başlayıp her geceyi yıldızların altında sonlandırdık. Komodo ve Rinca adalarında Komodo ejderleri ile tanışıp, kocaman köpekbalıkları arasında dalış yaptım. Java’da Ijen krateri üzerinde yer alan gölü gün daha aydınlanmamışken keşfe çıktım. Hayatımda gördüğüm en güzel ve değişik manzaraya Bromo Yanardağı’nda tanık oldum. Yogyakarta’da tapınaklar arasında yerellerin misafirperverliği ile karşılaştım. Cakarta’da alışveriş merkezlerinde modern hayat ile tekrardan tanıştım.

Bir aylık bir sürede Endonezya’nın tadı damağımda kaldı. Ülke hakkında beni hayal kırıklığına uğratan konular Asya’nın geri kalanına göre çok abartı olan fiyatları ve bir türlü mutlu etmeyen mutfağı oldu; ama yine de buraya tekrardan döneceğimin bilinci ile ülkeye veda ettim.

DSC01553

Cihan, belinde sarongu, Bali’de Fil Mağarası Tapınağı’nda.

DSC01667

Bali’de yer alan Besakih Tapınağı’nda.

DSC02034

Gili Bola adasının tepesinde.

DSC02057

Tekne ekibi olarak Komodo Milli Parkı’nda.

IMG_8609

IMG_8616

Tekne ekibi ile veda yemekleri.

IMG_8692

Cihan’la Bali’de Padong Padong plajında.

DSC02182

Bali’de Uluwatu’da yer alan tapınağın bulunduğu uçurumlarda.

DSC02291

Ijen Krateri’ne tırmanırken.

DSC02302

Ijen Krater Gölü’nde Cihan.

DSC02420

Bromo’da yanardağ manzarası ile.

DSC02723

Yogyakarta’da yeraltı camiinde.

DSC02769

Yogyakarta’da Taman Sari, Su Sarayı’nda.

DSC02846

DSC02929

Borobudur Tapınağı’nda.

DSC03033

Team Jakarta!

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Endonezya’nın her adasında ayrı bir macera, ayrı bir yapılacak etkinlik hazır bekliyor. Her adada ayrı ayrı ilgi çekici şeyler var. Ben sadece Bali, Lombok, Flores ve Java adalarını ziyaret edebildim. Ülkede 30 gün kalmama rağmen bu süre bana yetmedi. Ülkeyi hakkıyla gezmek için en az bir ayın, hatta mümkünse iki ayın ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Endonezya ekvatora çok yakın yer aldığı için, genelde yıl boyunca uygun hava koşullarına sahip. Ülkede iki mevsim yaşanıyor: yağışlı mevsim ve kuru mevsim. Endonezya’nın çoğu bölgesinde yağışlı mevsim Ekim ve Nisan arası döneme denk geliyor. Kuru mevsim ise Mayıs ve Eylül arasına tekabül ediyor.

Ben ülkeyi Haziran – Temmuz aylarında gezdim. Yüksek sezon ve kuru mevsim olmasına rağmen, dönem dönem sağnak yağışlara denk geldim. Yağışlar dışında ise hava genel olarak idealdi, nem ve sıcaklık bunaltıcı değildi.

Vize

Endonezya’ya giden Türk vatandaşlarının ülkeye giriş için vizeye gereksinimleri var. Ülkeye hava ya da deniz yolu ile giriyorsanız vizeyi 25 USD karşılığında kolaylıkla sınırda alabiliyorsunuz. Eğer ülkeye kara yolu ile giriş yapıyorsanız vizenizi önceden ayarlamanız gerekiyor. Aldığınız vize size 30 günlük kalış hakkı sunuyor.

Vizenizi uzatmak isterseniz, vizenizin bitmesinden en az bir hafta önce gümrük ofislerinden bir tanesine giderek vizenizi bir 30 günlük süre için daha yeniletebiliyorsunuz. Vize yenileme işlemi ile uğraşmak istemeyip yine de bir aydan fazla kalmak istiyorsanız da, vizeye önceden büyükelçilik ya da konsolosluklar aracılığıyla başvurmanız koşulu ile 60 günlük vize almanız mümkün.

Rota

Endonezya’da yolculuğuma Bali adasından başladım. Sonrasında Lombok ve Flores adalarını ziyaret edip tekrardan Bali üzerinden Java adasına geçtim.

Endonezya’da kaldığım 30 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_indonesia

26.06.2013, Kuta Bali
27.06.2013, Ubud, Bali
28.06.2013, Temen, Penelokan, Besakih, Bukit Jampul, Klungkung, Bali
28.06-03.07.2013, Ubud, Bali
04-07.07.2013, Gili Trawangan, Lombok
08.07.2013, Gili Meno, Lombok
09.07.2013, Senggigi, Lombok
10.07.2013, Labuhan Lombok, Gili Bola
11.07.2013, Gili Bola, Moyo, Satronda
12.07.2013, Gili Laba, Komodo, Red Beach, Kalong
13.07.2013, Kalong, Rinca, Kelor, Labuanbajo, Flores
14-15.07.2013, Labuanbajo, Flores
16.07.2013, Kuta, Uluwatu, Bali
17.07.2013, Gilimenok, Ketapang, Java
18.07.2013, Ijen
19.07,2013, Gunung Bromo
20-22.07.2013, Yogyakarta, Prambanan, Borobudur
23-25.07.2013, Cakarta

Eğer daha fazla zamanım olsaydı Endonezya’nın diğer belli başlı adaları olan Sumatra, Kalimantan, Sulawesi ve Irlan Jaya’ya mutlaka uğrardım.

Ulaşım

Endonezya’da ulaşım ağları karışık ve seçenekler de çok olmasına rağmen, yolunuzu kolayca bulabiliyorsunuz. Adalar arası yolculuklarda, genelde bulunduğunuz adadaki turizm firmaları aracılığıyla otobüs + feribot paketleri satılıyor. Bu standart paketler, adalar arası yolculuklar için en uygun alternatifler olarak ortaya çıkıyorlar. İlgili firma, sizi konakladığınız otelden alıp limana kadar bırakıyor, limandan da kolayca gitmek istediğiniz adaya transfer olabiliyorsunuz.

Adalar içerisinde ulaşım ne yazık ki o kadar kolay olmuyor. Taksiler çok pahalı. Adalar içerisinde belli bölgelerde turizm firmaları aracılığıyla minivan ayarlamanız mümkün oluyor; ama bu minivan saatleri de çoğu zaman esnek olmuyor. Bu yüzden adalar içerisinde yolculuk etmenin en kolay yanı motosiklet kiralamak olarak ortaya çıkıyor. Özellikle de ucuz kiralar ve benzin fiyatları nedeniyle. Bu da adalar içerisinde yoğun bir motosiklet trafiğinin oluşmasına da neden oluyor. Java adasında yer alan büyükşehirlerde (Yogyakarta’da TransJogya, Cakarta’da TransJakarta) Bali, Lombok ve Flores gibi adaların aksine yaygın bir ulaşım ağı yer alıyor. Şehrin her bölgesini kapsayan otobüsler sayesinde dilediğiniz bölgeye hızlıca, kolayca ve çok ucuza ulaşabiliyorsunuz.

Konaklama

Endonezya’da konaklama fiyatları Asya’daki ülkelerin geri kalanına göre oldukça yüksek, üstelik buna rağmen çoğu konaklamanın standartları da düşük. Yine de her gittiğiniz adada, şehirde, kasabada öyle ya da böyle bütçenize uygun konaklayacak bir yerler bulabiliyorsunuz.

Benim konakladığım oteller genelde temiz ve banyosu içerisinde bulunan otellerdi. Yüksek sezon olması nedeniyle otel seçimleri sırasında ilk defa otellerden çok sık “Kusura bakmayın, doluyuz.” yanıtı aldım. Bu da belli bir noktadan sonra ilk gördüğüm uygun fiyatlı otele yerleşme içgüdüsünü doğurdu bende. Bu nedenle bütün yolculuğum boyunca kaldığım en kötü otellere de yine Endonezya’da denk geldim.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

New Arena Hotel, Kuta, Bali – 150000 IDR (iki kişi konakladık)
Berlian Inn Kuta, Bali – 150000 IDR (iki kişi konakladık)
Savira Bungalows, Ubud, Bali – 150000 IDR
Alisa Guesthouse, Gili Trawangan, Lombok – 170000 IDR (iki kişi konakladık)
Buddha Dive Resort, Gili Trawangan, Lombok – 250000 IDR (iki kişi konakladık)
Olah Bamboo Bungalows, Gili Meno, Lombok – 130000 IDR (iki kişi konakladık)
Senggigi Hillview Homestay, Senggigi, Lombok – turizm firması aracılığıyla ücretsiz konakladık
Mutiara Hotel, Labuanbajo, Flores – 100000 IDR (iki kişi konakladık)
Puri Made II Homestay, Ketapang, Java – 130000 IDR (iki kişi konakladık)
Yoschi’s Guesthouse, Gunung Bromo, Java – satın aldığımız Bromo & Ijen turu kapsamındaydı
Sari Homestay, Yogyakarta, Java – 130000 IDR (iki kişi konakladık)
Bloem Steen Hostel, Cakarta, Java – 150000 IDR (iki kişi konakladık)

DSC01521

New Arena Hotel, Kuta, Bali.

DSC01527

DSC01822

Savira Bungalows, Ubud, Bali.

DSC01910

Buddha Dive Resort, Gili Trawangan, Lombok.

DSC02259

Puri Made II Homestay, Ketapang, Java.

DSC02337

Yoschi’s Guesthouse, Gunung Bromo, Java.

Yiyecek içecek

Açık söylemek gerekirse ziyaret ettiğim ülkeler arasında yemeklerini en beğenmediğim ülke Endonezya oldu. Her şeyden önce bu ülkede yemek fiyatları oldukça pahalı. Üstelik söz konusu olan sadece yerel yemekler de değil; menülerde batı tarzı yemeklere de yer verilmesini fırsat bilerek, ne zaman batı tarzı bir yemek söylesek hayal kırıklığına uğradık.

Yemeklerde en sık rastlayacağınız ürün, Asya’nın geri kalanında da olduğu gibi pirinç ve noodle. Tavuk ve balık, en çok tercih edilen ana yemekler olarak ortaya çıkıyor. Yemekleri belirleyici tatlar yemeklere katılan biber, soya sosu, hindistan cevizi, hurma şekeri ve limon otundan oluşuyor.

“Ayam goreng” adı verilen kızarmış tavuk ülkenin her bölgesinde bulunuyor. “Nasi goreng” olarak bilinen kızarmış pilav ve “Nasi campur” olarak anılan karışık pilav yemeklerle beraber servis ediliyor. “Satay” adı verilen çöp şişler genelde tavuk ve et olmak üzere iki türlü geliyor ve fıstık sosu ile hazırlanıyor. Özellikle Java bölgesinde noodle, tofu, soya filizi, soya ve fıstık sosundan oluşan “Ketoprak” ve hindistan cevzi sütü ile pişirilen pirinç ile sunulan et, tofu ve sebzelerden oluşan “Nasi uduk” yaygın olarak tüketiliyor. Bali bölgesinde “babi gulig” adı verilen doldurulmuş domuz ve “Bebek betutu” olarak bilinen doldurulmuş ördek çoğu restoranda satılıyor.

Tatlılar çoğunlukla yoğunlaştırılmış süt ve hindistan cevizi sütü ile hazırlanıyor, içerlerinde pirinç ve fasulye parçaları da yer alıyor.

IMG_8309

Nasi uduk.

IMG_8878

Ayam goreng.

IMG_8145

Ayam Bettuyu.

DSC01905

Satay olarak bilinen çöp şişler fıstık sosu ile hazırlanıyor ve pirinç ile yeniliyor.

IMG_8430

DSC01911

Akşam pazarlarında çeşit çeşit şişe ve balıklara denk gelmek mümkün.

IMG_8310

IMG_8312

Sütlü tatlılar.

IMG_8232

DSC01928

Bütün Endonezya boyunca en sevdiğim yiyecek: yılan derisi meyvesi. Meyve kabuğundan dolayı bu ismi alıyor. Yani “Snake skin”. Yerel adı “Salak” olarak bilinen bu meyvenin son derece leziz bir tadı var.

2 responses »

  1. Anil, ulkeler icin yazdigin genel yazilar inanilmaz faydali, cok isimize yariyor!!! iyi ki yazmissin, tesekkurlerrr!!! simdi endonezyada nereye gidecegiz derdimiz kalmadi 😉

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s