Tayland.

Standard

Tayland: Genel Bilgiler.

Açık söylemek gerekirse Tayland yola çıkmadan önce önyargı ile yaklaştığım ülkelerden bir tanesiydi. Tayland’ı her hayal ettiğimde, Asya’ya giden herkesin o ya da bu şekilde mutlaka uğradığı, her sene çok fazla yabancıyı ağırlayan, adalardan başkentine kadar her şehri gece hayatı ile ün yapmış bir ülke olarak canlanıyordu gözümün önünde. Ah nasıl da yanılmışım.

Bu imgelerin gerçeklik payı olsa da, Güneydoğu Asya’yı gezerken ana merkezsim olarak belirlediğim Tayland, her seferinde geri döndüğüme en sevindiğim ülkelerden bir tanesi oldu. Enfes yemekleri, son derece sıcakkanlı insanı, en kalabalık şehrinde bile yerelliğinden hiçbir şey kaybetmemiş sokakları, muazzam sarayları, tapınakları, binaları, yolculuk etmeyi kolaylaştıran uygulamaları ile beni korudu, kolladı ve yolculuk boyunca ikinci evimmiş hissini bir şekilde yarattı. Bu anlamda benim için ayrılması en güç ülkelerden bir tanesi olup çıktı.

DSC_0873

Chiang Mai’de.

DSC09260

Chiang Mai’de Cihan ve Emre.

DSC09285

Chiang Mai’de, Muay Thai boks maçını seyrederken, Emre ve Cihan.

DSC09437

Bangkok’ta Cihan ve Erhan akrep yerken.

DSC09489

Apmhawa yüzen markette.

DSC09581

Ayutthaya’da.

DSC00028

Sukhothai’de kiraladığımız motosiklet ile Cihan.

DSC00013

Sukhothai’daki ağaçlar pek bir garip.
DSC09932

DSCN0438

Sukhothai’de.

DSC_0182

Bangkok’ta Çin Mahallesi’nde.

IMG_7967

Koh Tao’da dalış öncesi Engin.

IMG_8024

Koh Phi Phi’de plajdaki barlardan birinde otururken.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Tayland’da gezilecek ve görülecek yerler, yapılacaklar bir türlü bitmiyor. Her bölgesinde ayrı ayrı ilgi çekici şeyler var. Bu nedenle yolculuk ederken sadece birkaç haftalığına gelip aylarca kalan, hatta burada yaşamaya karar veren birçok insanla tanıştım. Ben bir aya yakın kaldığım Tayland’da, ülkenin kuzeyinde de, güneyinde de birçok yeri ziyaret etme fırsatı yakaladım. Ülkeyi hakkıyla gezmek için en az bir ayın ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Tayland’ı ziyaret etmek için en ideal dönem Kasım – Şubat arası. Bu dönemde yağış oranı çok az olduğu gibi, sıcaklıklar da çok bunaltıcı olmayacaktır. Temmuz – Ekim arasında başlayan yağmurlu sezondan özellikle kaçınmanızı tavsiye ediyorum, lakin yoğun muson yağışı nedeniyle gezdiğinizden herhangi bir şey anlamayacaksınızdır.

Ben, ülkeyi Nisan – Temmuz arasında gezdim. Yüksek sezonu olmamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi havanın son derece sıcak ve nemli olmasıydı. Ülkeden çıkış yaptığım Haziran sonu ve Temmuz ayında muson etkisini öyle bir gösterdi ki, birçok şehirde kapalı mekanlarda yağmur dinsin diye saatlerce beklemek durumunda kaldım.

Vize

Tayland’a giden Türk vatandaşları için vize gerekmiyor. Eğer ülkeye havayolu ile giriş yapıyorsanız otuz günlük, karayolu ile giriş yapıyorsanız da on beş günlük ülkede kalma iznini elde edebiliyorsunuz.

Eğer vizenizi uzatmak istiyorsanız, şehirlerde bulunan gümrük ofislerine giderek bu sorunu çözebilirsiniz. Birçok insan vize uzatmak yerine ülkenin sınıra yakın yerlerinden “visa-run” yapıyor. Yani ülkeden çıkış yapıp yeni vize alıp tekrar girme olayını gerçekleştiriyor; çünkü bu, vizenizi uzatmaktan daha az bir ücrete mal oluyor.

Eğer ülkede vizenizden daha fazla süre kaldınız diyelim, endişelenmeyin gümrük kapılarında kaldığınız süreye bağlı olarak cezanızı öderseniz, başınız derde girmiyor; ama bu ücretlerin ucuz olmadığını belirteyim.

Rota

Tayland’da yolculuğuma Bangkok’tan başladım. Bangkok sonrası Kamboçya ve Laos’u gezdikten sonra ülkeye kuzeyden giriş yaptım. Sonrasında ülkenin kuzeyini ve güneyini gezdim ve ülkenin en güney ucu olan Hat Yai’den Malezya’ya geçtim.

Tayland’da kaldığım 31 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_thailand

26-30.04.2013, Bangkok
14-15.05.2013, Chiang Rai, Chiang Mai
16-20.05.2013, Bangkok
21.05.2013, Ayutthaya
22.05.2013, Lopburi
23.05.2013, Phitsanulok
23-24.05.2013, Sukhothai
25-27.05.2013, Bangkok
11.06.2013, Bangkok
12-16.06.2013, Koh Tao
16-17.06.2013, Koh Phangan
18-19.06.2013, Ao Nang, Krabi
20-21.06.2013, Koh Phi Phi
22.06.2013, Ao Nang
23.06.2013, Hat Yai

Temel olarak Tayland’da görmek istediğim her yeri görmüş olsam da, bir daha gelecek olsaydım eğer adalara sezonunda gidip daha fazla vakit geçirirdim ve ülkenin en kuzeyinde bulunan Myanmar sınırındaki kabileleri ziyaret ederdim.

Ulaşım

Tayland’da ulaşım ağları oldukça gelişmiş. Şehirlerarası yolculuklarda otobüs, tren ve klimalı minivan tercih edebileceğiniz alternatifler olarak karşınıza çıkıyor. Otobüsler genelde eski, (bileti aldığınız otobüs firmasına bağlı olarak değişebiliyor) geriye doğru yatabilen koltuklara sahip ve klimalı. Otobüs biletlerini şehirlerde sık sık rastlayacağınız turizm acentelerinden alabileceğiniz gibi otobüs istasyonlarından direk almanız da mümkün. Bu konuda özellikle aynı otobüs için satılan bilet fiyatlarının farklılık gösterdiğini; bu yüzden almadan önce birkaç yere sormanızın yararlı olacağını belirtmekte fayda var.

Bangkok’tan Kamboçya’ya genelde klimalı minivan’lar ile yolculuk yapılıyor. Bu konuda özellikle uyarmak isterim, Tayland – Kamboçya sınırında her türlü üç kağıt dönüyor. Ben Kamboçya vizesini daha önceden aldığım için bu konuda bir problem yaşamadım. Bangkok’ta Khaosan Yolu’ndan 250 bahta (yani çok ucuza) aldığım, beni Kamboçya’da Siem Reap’a götürecek minivan’ın tamamen bir kazıklama yöntemi olduğunu bilsem de vizemi önceden alarak bu sorunu hallettim. Fakat bindiğim minivan sınıra gelmeden çok önce durdu. Ben vizem olduğunu söyleyince, fazla problem yaratmamam adına beni direk sınır işlemlerini halletmem için gruptan izole edip sınıra götürdüler. Geride kalan yabancıların hepsi normalden fazla ücretler ödeyerek vize hizmetlerini orada bekleyen görevliler “zoruyla” halletmek durumunda kaldılar. Üstelik sonrasında hepsi benim beklediğim sırada tekrardan beklediler.

Bu bölgede sınırı geçtikten sonra da çileler bitmiyor, Kamboçya tarafından Siem Reap’a ulaşmak için sizin paket halinde aldığınız otobüsün çok geç geleceğini söyleyerek sizi farklı bir “turist” otobüs istasyonuna yönlendiriyorlar. (Sınırdan çıkar çıkmaz “free shuttle bus” yani ücretsiz servis yazan minibüsü fark etmişsinizdir, bu minibüs sizi işte bu yerellerin kullanmadığı turist otobüs istasyonuna yönlendiriyor.) Burada da eninde sonunda kişi başı 10 USD’ye yakın ödeyerek taksi kiralıyorsunuz.

Otobüse alternatif olarak Tayland’da her bölgeye tren ile ulaşım da çok kolay. Genelde biletleri önceden ayırtmanıza gerek yok. Tren içerisinde çeşitli sınıflar olsa da, eğer gece treni alacaksanız en uygunu “yataklı” vagonlar olacaktır. Eğer gündüz treni alacaksanız da kısa süreli yolculuklar için “genel” sınıfta yolculuk edebilirsiniz.

Adalara gideceğiniz zaman birleşik otobüs  + feribot biletlerini almanız sizi ekstra masraflardan kurtaracaktır ve daha ucuza gelecektir. Eğer gece yolculuğu yapacaksanız otobüs saatlerine ve nereye kaçta varacağınıza özellikle dikkat etmeniz gerekiyor; lakin benim Koh Tao yolculuğumda otobüs ve feribotum arasında yaklaşık dört saatlik bir dilim vardı. Bu dilim de gece 02:00 – 06:00 arasına denk geldiği için pek tatsızdı.

Şehir içi ulaşıma gelince, özellikle Bangkok için belirtmekte fayda var. Sakın tuk-tuk kullanmayın! En ucuzu hep tuk-tuk’lar gibi gözükse de, Bangkok’taki tuk-tuk’lar fazlasıyla turistik ve gereksiz pahalılar. Devlet tarafından kontrol edilen beyaz plakalı tuk-tuk’lar daha güvenilir olsa da; birden fazla kişiyseniz ve aceleniz varsa klimalı taksilerden şaşmayın. Örneğin Khaosan Yolu ve Silom arasında tuk-tuk’lar en az 400 baht istiyor (pazarlıksız), klimalı taksilerde taksimetreyi açtırmak koşuluyla bu yolu sadece 80-90 baht kadar bir ücrete gidebilirsiniz. Tabi birçok taksici taksimetreyi açmak konusunda ayak direyecektir. Israrcı olun.

Benim Bangkok içerisinde en sevdiğim ulaşım aracı ise yerel otobüsler oldu. Bangkok’ta yerel otobüsleri kullanarak her yere ulaşmak mümkün. Klimalı otobüsler olduğu gibi, klimasız otobüsler de var. Ben bu otobüsleri kullanarak, ülkenin kuzeyindeki otobüs istasyonundan merkeze, Khaosan Yolu’ndan Siam ve Silom’a, havaalanından merkeze yolculuk ettim. Normale göre daha uzun sürse de halkın içerisinde olduğunuz için son derece keyifli. 15 numaralı otobüs Khaosan Yolu üzerinden Siam’dan geçip Silom’a gidiyor. 47 numaralı otobüs ise yine Khaosan Yolu üzerinden Siam’a gidiyor. En çok kullanacağınız otobüsler bu ikisi olacaktır muhtemelen. Otobüs biletleri sadece 6,5 baht. Eğer otobüs içerisinde bilet kesen teyzeler yoksa ücret ödemek zorunda da değilsiniz üstelik.

Bangkok içerisindeki bir diğer alternatifiniz ise Bangkok’u çevreleyen nehir üzerindeki motor taksiler. Bunlar son derece hızlı ve neredeyse Bangkok’taki her turistik noktada bir durakları var. Fiyatları da son derece uygun.

Konaklama

Tayand’da konaklama konusunda kesinlikle sıkıntı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Konaklayacağınız yerler için önceden rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Her şehirde her türden ve bütçeden hosteller, oteller ve konukevleri bolca mevcut. Odaların klimalı ya da fanlı, banyosu içinde ya da dışında olmasına bağlı olarak fiyatlar farklılık gösterebiliyor.

Otel ayarlamalarınızda önerebileceğim bir firma ise HRS. Rezervasyonunuzu bu site aracılığıyla ayarladığınız takdirde son derece lüks otellerde çok uygun fiyatlarla konaklayabiliyorsunuz.

http://www.hrs.com.tr/tayland/bangkok/

Benim konakladığım oteller genelde temiz ve banyosu içerisinde bulunan otellerdi.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

3Howw Hostel, Bangkok – 645 THB
Lanna Guesthouse, Chiang Mai – 300 THB (iki kişi konakladık)
Mile Map Hostel, Bangkok – 640 THB (iki kişi konakladık)
Old Palace Resort, Ayutthaya – 800 THB (iki kişi konakladık)
Noom Guesthouse, Lopburi – 300 THB (iki kişi konakladık)
Happy Guesthouse, Sukhothai – 350 THB (iki kişi konakladık)
New My House Guesthouse, Bangkok – 350 THB (iki kişi konakladık)
Rombuttri Village & Inn, Bangkok – 770 THB (iki kişi konakladık)
Ban’s Dive Resort, Koh Tao – 9000 THB (açık deniz dalış lisansı eğitimi ve dört gecelik konaklama dahil, iki kişi konakladık)
Coral Bungalows, Koh Phangan – 200 THB
Baan Suan Resort, Ao Nang – 600 THB (iki kişi konakladık)
P & P House, Koh Phi Phi – 700THB (iki kişi konakladık)
Jonghouse, Koh Phi Phi – 600 THB
Sokothai Guesthouse, Ao Nang – 400 THB

DSC09197

Lanna Guesthouse, Chiang Mai.

DSC09862

Noom Guesthouse, Lopburi.

IMG_7191

Rombuttri Village & Inn, Bangkok.

IMG_7886

Ban’s Dive Resort, Koh Tao.

DSC01320

Coral Bungalows, Koh Phangan.

Yiyecek içecek

Tayland ziyaret ettiğim ülkeler arasında mutfağını en beğendiklerimden bir tanesi oldu. Ne tür bir yemek zevkiniz olursa olsun, bu ülkede aç kalmanız mümkün değil.

Yemeklerde en sık rastlayacağınız ürünler pirinç ve noodle. Her yemekte ve öğünde mutlaka kullanılan pirincin farklı çeşitlerini Tayland’da bulmanız mümkün. Yasemin pirinç, yapışkan pirinç, lapayı andıran sulu pirinç ya da sade pirinç bunlardan bazıları. Aynı çeşitllik noodle’lar için de söz konusu. Farklı noodle’lar arasında pirinç unundan yapılan beyaz noodle’lar, buğday unu ve yumurtadan yapılan sarı noodle’lar, maş fasulyesi nişastası ve su ile yapılan neredeyse şeffaf noodle’lar yer alıyor.

Köriler ve çorbalar en çok tüketilen ürünler arasında bulunuyor. Yeşil, kırmızı ya da aromasında hindistan cevizi suyu ve fıstık bulunan favorim masaman köriyi yanında tavuk ya da domuz etine ek olarak deniz ürünleri ile de tercih edebiliyorsunuz. Köriler genelde sade pirinç ile servis ediliyor.

Çorbalar arasında en meşhuru Thom Yam ya da Dom Yam olarak da bilinen baharatlı ekşi çorba. Genelde deniz ürünleri ile hazırlanıyor.

Wok tavalarda hazırlanan yemeklere “pad” adı veriliyor. En meşhur Tay yemeklerinden biri olan Pad Thai’nin ismi de buradan geliyor. Çeşitli noodle ve sebzeler wok tavalarda pişiriliyor ve üzerine tercihinize göre karides ya da tavuk ekleniyor. Fıstık ya da dilerseniz yumurta ile de ikram ediliyor. Yağda kızartılan Tay yemeklerine ise “tort” adı veriliyor.

Tay mutfağında çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanan salatalara da rastlanıyor. Özellikle ekşi mango ve papayadan hazırlanan salatalar çok meşhur. Papaya salatasına “som dam” deniyor ve yeşil papayanın rendelenmesi ve üzerine sarımsak, şeker, yeşil fasulye, domates, limon suyu ile balık sosunun eklenmesi ile hazırlanıyor.

Her yerde taze meyve satan tezgahlara rastlanıyor. Bu tezgahlarda mango, ananas, papaya, karpuz, durian (aman diyeyim!) ve guava (favorim) dilimlenmiş olarak satılıyor. Dilerseniz buzlu meyve içeceklerini de yine benzer şekilde sokakları dolduran büfelerden temin edebiliyorsunuz. Sıcak havalarda bu içecekler hayat kurtarıcı oluyor.

Tatlı olarak özellikle sokaklarda “roti” adı verilen muzlu kreplere rastlanıyor. Bu krepler çikolata, muz ve şekerli süt sosu ile sunuluyor. Hindistancevizli dondurmalar ve mangonun yapışkan pirinç üzerine dilimlenmesi ile hazırlanan tatlılar ise çok yaygın.

Bunlar dışında Tay yemekleri adeta bir cennet. Tek tavsiyem sokaklara çıkın ve deneyin. Çeşit çeşit yemekler, tatlılar sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

IMG_8062

Tavuklu masaman köri ve sade pirinç.

IMG_6207

Yeşil köri ve pirinç.

DSC00077

Pad Thai hazırlanırken.

DSC09479

Deniz ürünlü thom yam ya da dom yam.

IMG_6774

Papaya salatası.

DSC00121

Bangkok’ta yediğimiz deniz ürünleri.

DSC09482

DSC09504

Amphawa Yüzen Market’de yediğimiz deniz ürünleri.

DSC09273

Balıklı sulu noodle.

DSC01309

Yapışkan pirinçli mango.

DSC00078

Sütlü, hindistan cevizi sulu ve pirinçli tatlı.

DSC00079

Mango steen.

DSC00072

Guava ve papaya.

IMG_6159

IMG_6232

Çeşit çeşit sokak yemekleri.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s