Laos.

Standard

Laos: Genel Bilgiler.

Ben Laos’a çok ısınamadım. Bunun muhtemelen birkaç nedeni var. İlki, biz Laos’ta sürekli turistik noktaları üzerinde seyir aldık. Bu nedenle görmek istediğimiz “gerçek” Laos ile ve Laos insanı ile tanışamadık. İkincisi, ülkede alkol ve türevleri çok sık kullanıldığı ve çok ucuz olduğu için üniversiteye başlamamış ya da üniversiteyi yeni bitirmiş genç Avrupalı, Avustralyalı ve Amerikalı kitleleri sadece eğlenmek için buraya çeken bir sektör oluşmuş. Öyle ki bazı şehirlerde bar, restoran, cafe ve konukevinden başka yerel hiçbir özellik kalmamış. Buradaki Laoslular da sürekli sarhoş yabancılarla uğraşmaktan güleryüzlülüklerini çoktan kaybetmişler. Daha önce Laos’a gelen ve buradan çok keyif alan arkadaşlarımın aksine benim deneyimlerim ne yazık ki bu ülkeye karşın pozitif olmadı. Her şeyin üstüne bir de gece otobüs yolculuğunda soyulunca Laos’tan çok güzel anılarla ayrılamadım.

DSC08734

Cihan, Don Det’de kiraladığımız bisikletle.

DSC_0820

Tham Kong Lo mağarasının girişinde kano yolculuğumuz öncesinde.

IMG_6582

Cihan’la, Tham Kong Lo mağarası içinden geçen nehir üzerinde.

DSC08918

DSC08929

Mağaralardan dönüş yolunda, Emre.

DSC08958

Emre, Vientiane Ulusal Kütüphanesi’nde.

DSC09008

Vientiane Zafer Anıtı önünde.

DSC09034

Vientiane Buddha Park’ta.

DSC09070

Emre, Vientiane Altın Tapınak Pha That Luang’da.

DSC09086

Vang Vieng’de Fat Monkeys’de.

DSCN0354

Vang Vieng’de tubing yaparken.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Laos’ta mesafeler düşünüldüğünden daha çok ve daha uzun sürüyor. Ülke kuzey ve güney uzunlamasına yer aldığı için bir başından bir başına gitmek günler alabiliyor. Biz iki haftaya yakın süre geçirdik ve ana bölgelerin birçoğunu gördük. Eğer gerçekten yerellerin yaşadığı bölgeleri ziyaret etmek, gerçek Laos kültürüne tanıklık etmek istiyorsanız en az üç haftanın ayrılması gerektiğine inanıyorum.

Laos’ta iki mevsim var denilebilir: muson dönemi ve kuru dönem. Muson dönemi genelde Mayıs ayı gibi etkisini gösterip Kasım ayına kadar devam ediyor. Kuru dönem ise muson yağmurlarından sonra Kasım ayının sonları gibi başlayıp Mayıs başına kadar sürüyor.

Bu nedenle Laos’u ziyaret etmek için en ideal dönem muson sonrası kuru dönem, yani Aralık ve Şubat arası. Şubat’tan sonra hava çok sıcak olabiliyor.

Biz ülkeyi mayıs ayının başlarında ziyaret ettik. Hava çok sıcak olmasına rağmen bizi çok rahatsız etmedi; fakat bir iki şehirde aralıksız yağan yağmurlara denk geldiysek de bu yağmurlar gezimize engel olmadı.

Vize

Genel olarak bilinenin aksine, Laos vizesi Türkler sınırda alamıyor. Avrupalıların birçoğu alabilse de, Türklerin bu ülkeye gitmeden önce vizeyi temin etmeleri gerekiyor.

Ben vizemi Bangkok’ta bulunan Laos Büyükelçiliği’nden bir buçuk saat içerisinde aldım. Doldurduğum vize formuna ek olarak, bir adet vesikalık ve 1600 baht ücret karşılığında konsolosluk görevlileri yapışkanlı vizemi bir buçuk saat içerisinde teslim etti.

Rota

Laos küçük gibi gözükse de, bir yerden bir yere ulaşmanın saatler sürdüğü bir ülke. Bu nedenle şehirlerde harcadığınız kadar vakti yollarda harcamanız da mümkün.

Biz Kamboçya’dan Laos’a güneyde yer alan sınır kapısından giriş yapıp kuzeye doğru ilerledik. Laos’ta kaldığımız 10 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettik.

map_of_laos

05-06.05.2013, Don Det, Don Khon
07-08.05.2013, Tha Kaek, Tham Kong Lo
09-10.05.2013, Vientiane
11.05.2013, Vang Vieng
12-13.05.2013, Luang Prabang
14.05.2013, Huay Xai

Temel olarak Laos’ta görmek istediğim her yeri görmüş olsam da, bir daha gelecek olsaydım eğer ülkenin batı bölgelerine uğramaz, turistlerden ve turist mantığından daha uzak olan doğu ve kuzey bölgelerini gezerdim.

Ulaşım

Laos görece büyük bir ülke olmasına rağmen, ulaşım ağları ülkeyi ziyaret edeceklerin işini çok kolaylaştıracak şekilde gelişmiş. Şehirlerarası yolculuklarda genelde otobüslere ek olarak, neredeyse fiyat olarak daha avantajlı olan küçük minivan’leri kullandık.  Bir şehirden gitmek istediğimiz bir sonraki şehre uygun otobüs alternatiflerini gerek otobüs istasyonlarından, gerekse turizm acentelerinden kolaylıkla ayarlayabildik. Bindiğimiz otobüsler eski olmalarına rağmen, rahat ve klimalıydı bu nedenle yolculuklar uzun sürse de problem yaşamadık.

Şehir içinde ise şehirleri gezmek için yerel otobüsleri ve moto olarak da bilinen tuktuk’ları çok nadir kullandık. Ziyaret ettiğimiz birçok şehir yürünerek keşfedilebilecek büyüklükteydi.

Konaklama

Laos’taki konaklamalar, ziyaretçilerin temel ihtiyaçlarını karşılar nitelikte. Son derece basit olmalarına rağmen, temiz ve rahat. Biz konakladığımız oteller için önceden rezervasyon yaptırmadık. Her gittiğimiz şehirde birkaç alternatifi ziyaret edip bunlar arasından bize uygun olanları seçtik. Oteller konusunda da herhangi bir problem yaşamadık.

Yolculuk boyunca konakladığımız oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

Sunset Oi Bungalows, Don Det – 45000 Kip
Samy Guesthouse, Tha Kaek – 30000 (üç kişi konakladık)
DD2 Dorm, Vientiane – 40000 Kip
Vieng Vilay Backpacker Hostel, Vang Vieng – 45000 Kip
Rattana Guesthouse, Luang Prabang – 50000 Kip

DSC08816

Samy Guesthouse, Tha Kaek. (nam-ı diğer böcek mezarlığı)

IMG_6698

Rattana Guesthouse, Luang Prabang.

Yiyecek içecek

Laos’un yemekleri üzerinde bölgedeki diğer kültürlerin etkisini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Tayland, Kamboçya, Çin ve Vietnam’dan etkilenmiş yemek kültürü, çok yeni bir şeyler sunmasa da genel olarak leziz ve doyurucu.

Pirinç ve noodle’ın çok geniş yer tuttuğu yemeklere ek olarak, çeşitli baharatlara ve taze sebze ve meyvelere de yemeklerde ağırlıklı olarak yer veriliyor.

Laap adı verilen, nane yaprağı, küçük limon suyu, pirinç, acı biber ve dilediğiniz çeşit et ile hazırlanan baharatlı salata Laos’un en meşhur yemeği. Buna ek olarak tam maak hung adı verilen yeşil papaya salatasına da menülerde sıkça rastlıyorsunuz.

Ülkenin büyükşehirlerinde batı etkisi ile açılmış restoranlar ve fırınlar bolca bulunuyor. Turistik bölgelerde, küçük tezgahlar sandviç ve krep gibi hızlıca hazırlanabilen ucuz yiyecekler ile iyi alternatifler sunuyor.

IMG_6539

Sebzeli kızarmış pirinç.

IMG_6551

Yapışkan pirinç ile servis edilen yeşil papaya salatası, tam maak hung.

IMG_6640

IMG_6657

Laos’daki Fransız etkisi ile yaygınlaşan fırınlar ve cafe’ler batı tarzı yiyecekleri sunuyorlar.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s