Kamboçya.

Standard

Kamboçya: Genel Bilgiler

Kamboçya, yolculuk ettiğim ülkeler arasında muhtemelen beni en derinden etkileyenlerden bir tanesi olarak kalacak. Yakın tarihini daha önce detaylı bilmediğim; fakat ülkeyi tanıdıkça, yaşayıp geçirdiklerine ucundan da olsa tanık oldukça, hüzünlü hikayesini olayları ilk elden yaşayanlardan duydukça ülkeyi gezdiğim süre boyunca hissettiklerim de ona göre şekillendi. Her şehirde tekrar tekrar karşımıza çıkan aşırı yoksulluk, ülkenin yakın tarihinde yaşadığı sarsıcı olaylar ile birleşince ortaya çıkan tablo içimizi ezmekten bir adım öteye gidemedi. Bütün bunlara rağmen güler yüzlü, sıcakkanlı ve umut dolu halkı ise bize aslında çok büyük bir ders verdi: Ne yaşarsak yaşayalım, hayat öyle ya da böyle devam ediyor.

DSC08071

DSC08126
Angkor Wat’da Bayon Tapınağı’nda.

DSC08032
Cihan ve Emre, Angkor Wat’da.

DSC08201
Cihan Ta Prohm’da.

DSC08245
Battambang’ın meşhur bambu treni.

DSC08288
Battambang’da Emre, Kamboçyalı çocuklar ile beraber.

DSC08314
Cihan bambu trende taş kağıt makas oynarken.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Kamboçya, iklimi dolayısıyla yıl boyu ziyarete uygun; fakat en ideal dönem Kasım – Şubat ayları arasına denk düşen, rüzgarlı dönem olarak da bilinen, havanın görece serin olduğu aylar.

Nisan – Mayıs aylarında hava 40 dereceye kadar yükselebiliyor. Biz ülkeyi mayıs ayında ziyaret ettik, hava çok sıcak olmasına rağmen bizi çok fazla rahatsız etmedi.

Vize

Kamboçya vizesini sınırda on beş dakika içerisinde alabileceğiniz gibi, bulunduğunuz ülkelerin Kamboçya büyükelçiliklerinden de kolayca temin edebiliyorsunuz.

Ben vizemi Bangkok’ta bulunan Kamboçya Büyükelçiliği’nden on dakika içerisinde aldım. Doldurduğum vize formuna ek olarak, bir adet vesikalık ve 1000 baht ücret karşılığında konsolosluk görevlileri yapışkanlı vizemi on dakika içerisinde teslim etti.

Rota

Kamboçya, yüzölçümü küçük bir ülke olduğu için ülke içerisinde bir yerden bir yere gitmek de görece çok kolay. Biz Kamboçya’ya, Bangkok’tan bindiğimiz otobüs ile ülkenin kuzeybatısında yer alan Poipet sınır şehrinden giriş yaptık. Buradan güneye doğru ilerleyerek Siem Reap, Battambang, Kompong Luong gibi şehirleri ziyaret ettik ve son durağımız Phnom Penh’e vardık. Phnom Penh sonrasında ülkenin kuzeyine doğru yol alarak Trapeang Kriel üzerinden ülkeden çıktık. Kamboçya’da kaldığımız 6 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettik.

kk

31.04-01.05.2013, Siem Reap
02.05.2013, Battambang, Pursat
03.05.2013, Kompong Luong
03-04.05.2013, Phnom Penh

Bu bölgelere ek olarak eğer daha fazla vaktimiz olsaydı ülkenin güneyinde yer alan kumsalları ve denizi ile meşhur Sihanoukville ve yakın adaları, nehir kenarında yer alan Kampot ve Kip şehirlerini de ziyaret etmek isterdim.

Ulaşım

Kamboçya küçük bir ülke olduğu için şehirlerarası ulaşımda otobüsleri kullandık. Bir şehirden gitmek istediğimiz bir sonraki şehre uygun otobüs alternatiflerini gerek otobüs istasyonlarından, gerekse turizm acentelerinden kolaylıkla ayarlayabildik. Bindiğimiz otobüsler eski olmalarına rağmen, rahat ve klimalıydı bu nedenle yolculuklar uzun sürse de problem yaşamadık.

Şehir içinde ise şehirleri gezmek için moto olarak da bilinen tuktuk’ları günlük olarak kiraladık. Genelde ücretler aşağı yukarı sabit olmasına rağmen, size söylenen fiyat üzerinden olabildiğince pazarlık yapmanız sizin avantajınıza olacaktır.

Konaklama

Kamboçya’daki konaklamalar beni oldukça şaşırttı. Temiz, son derece geniş, rahat ve ucuz konaklama alternatifleri ülkenin birçok yerinde (turistik olsun, olmasın) bulunuyor. Biz konakladığımız oteller için önceden rezervasyon yaptırmadık. Her gittiğimiz şehirde birkaç alternatifi ziyaret edip bunlar arasından bize uygun olanları seçtik. Oteller konusundaki tek problemi musluk suyu konusunda yaşadık. Genelde rengi değişik ya da kokulu su, konakladığımız otellerde en büyük problemimiz olarak karşımıza çıktı.

Yolculuk boyunca konakladığımız oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

Bu Seda Angkor Villa & Restaurant, Siem Reap  – 18 USD (üç kişi konakladık)
New Town Sour Hotel, Pursat – 10 USD (üç kişi konakladık)
Hostel Nomads, Phnom Penh – 4,5 USD (yedi kişilik odada konakladık)

DSC07880
Bu Seda Angkor Villa & Restaurant, Siem Reap.

DSC08415
New Town Sour Hotel, Pursat.

Yiyecek içecek

Kamboçya’nın yemekleri üzerinde bölgedeki diğer kültürlerin etkisini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Tayland, Laos, Çin ve Vietnam’dan etkilenmiş yemek kültürü, Khmer gelenekleri ile birleşince ortaya çıkan mutfak da bir o kadar aynı; ama aynı zamanda bir o kadar da farklı oluyor.

Ülkenin ulusal yemeği “amok” adı da verilen, Hindistan cevizi ve limon otu ile hazırlanan ve muz yaprağı ile pişirilen balık. Buna ek olarak öğünlerde genelde “samlor” adı verilen çorba yemeklere eşlik ediyor. “Kyteow” diye bilinen pirinç noodle’ları ile hazırlanan çorbalara her köşe başında rastlanıyor. Mango ve papaya gibi bölgenin taze meyveleri çok sık yemeklerde kullanılıyor.

Yereller, tatlı palmiyeden elde edilen palmiye şarabını çok sık kullanıyor. Buna ek olarak öğünlerde “tukalok” adı verilen buzlu meyve içecekler, meyveye ek olarak süt ve şeker ile hazırlanıyor.

DSC07917
Farklı Khmer yemeklerinden oluşan karışık Khmer tabağı.

IMG_6373
Mango salatası ve kabak çorbası.

IMG_6450
Kızarmış tavuk ve pilav.

DSC08426
Uradığımız bir restoranda paketlenmiş konserve ile servis ettikleri süt.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s