Japonya.

Standard

Japonya: Genel Bilgiler

Japonya benim için biraz beklenmedik başladı. Her şeyden önce beraber yolculuk etmeyi planladığım Ayça son anda ortaya çıkan talihsiz serüvenler dizisi yüzünden gelemedi. O gelemeyince ülkeye ilişkin hiçbir araştırma yapmamış olan ben, ilk gecemde Tokyo’da bir otel odasında şaşkın balık misali elimde rehber kitabımla kalakaldım. Japonya’dan dönüş biletimi Seoul havaalanında zorla almak zorunda bırakıldığım için, hızlıca aldığım bilet tarihi bana uymadı ve iki kere de bu bileti değiştirmek zorunda kaldım.

Kültürüne daha gelmeden hayran olduğum bu ülke, ziyaret ettiğim sürede kendisini bana yavaştan sevdirdi. Her detayı, her uygulaması, her geleneği öğrendikçe daha çok sevdim, daha çok bağlandım. Japonların pratikliklerine, zekalarına, son derece gelişmiş teknolojilerine, sorunsuz işleyen sistemlerine, her şeyi sevimli gösterme çabalarına vuruldum. Garipliklerini anlamaya çalıştım. Anlam veremediğim çok fazla şey gördüm. Bunlara robotların size servis yaptığı robot cafe’ler, sadece hayvan sevmek için gittiğiniz evcil hayvan cafe’leri, animelerden fırlamış kızların sizle oyunlar oynadığı maid cafe’ler, garip moda anlayışları, her köşe başını süsleyen parayla çalışan içecek makineleri, Japonların mikrop kapma endişeleri dolayısıyla sürekli taktıkları maskeleri, ısıtmalı metro koltukları, ısıtmalı ve müzikli klozet kapakları da dahil.

Planladığımdan çok daha uzun sürse de, yolculuğum boyunca çok güzel insanlarla tanıştım ve beraber yolculuk etme fırsatı buldum. Üstelik yolculuğumu simgelesin diye kuş şeklinde dövmemi de Tokyo’da yaptırdım. Kısaca Japonya’dan beklediğimden çok daha fazlasıyla ayrıldım.

IMG_3889

St. Patrick gününü Nagasaki’de bir İskoç barında kutlarken.

DSC05251

Kaja ve Kosaku, Miyajima’nın meşhur geyiklerini turist merkezinden aldığımız haritalar ile beslerken.

DSC05292

Kosaku, Yuhiro ve Erika geyiklerin ilgi odağı oldular bir anda.

DSC05297

Miyajima’nın tapınaklara uzanan meşhur kırmızı köprüleri.

DSC05445

Okoyama’nın “karga kalesi” önünde Crystal ile beraber.

IMG_4750

Tokyo’daki purikura denememiz.

IMG_5301

Japon klozetlerinin karmaşık düğmeleri.

IMG_5300

Japon klozeti kullanma klavuzu.

Ne kadar süre ayırmalı ve ne zaman gitmeli?

Japonya’yı ziyaret etmek için en ideal dönemler ilkbahar (mart – mayıs) ve sonbahar (eylül – kasım). Eğer mart sonu nisan başı giderseniz Japonya’da çok büyük coşkuyla kutlanan kiraz ağaçlarının (sakura) açma dönemine denk gelip büyüleyici toz pembe manzaraları da görebilirsiniz.

Benim Japonya’da bulunduğum mart ayı boyunca şansıma hava çoğu zaman kapalı, yağmurlu ve soğuktu. Nisan’ın ilk haftasına doğru güneş yüzünü göstermeye başladı.

Vize

Japonya için Türk vatandaşlarının vizeye ihtiyacı yok. Girişte direk 90 gün süreli kalış izninizi temin edebiliyorsunuz; fakat Japonya’ya girebilmeniz için Japonya’dan çıkış biletinizi de bulundurmanız gerekiyor. Japonya gümrüklerinde bunu sormasalar da, havaalanlarında check-in yaparken bunu göstermezseniz işlemlerinize devam etmiyorlar. Benim gibi son anda ve telaşla bilet almak zorunda kalmamak adına bu bileti önceden almanızda fayda var.

Rota

Japonya içerisinde yolculuğuma Tokyo’dan başladım. Tokyo sonrası Nagasaki’ye geçerek görmek istediğim en uzak noktadan tekrar Tokyo’ya çıkabileceğim bir rotayı takip ettim. Ülke içerisinde yolculuk çok kolay ve hızlı olduğu için hiç problem yaşamadım. Japonya’da kaldığım 28 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_japan

11-15.03.2013, Tokyo
16-18.03.2013, Nagasaki
19-20.03.2013, Hiroşima
20.03.2013, Miyajima
21.03.2013, Matsue
22.03.2013, Izumo
22-23.03.2013, Kurashiki, Nakasho
23.03.2013, Okoyama
24.03.2013, Kobe
25-27.03.2013, Kyoto
27.03-05.04.2013, Tokyo
31.03.2013, Kamakura
04.04.2013, Nikko
06-08.04.2013, Osaka

Bu bölgelere ek olarak eğer daha fazla vaktim olsaydı Japonya’nın güneyinde yer alan adaları (özellikle Okinawa’yı) ve en kuzeyde yer alan Hokkaido bölgesini de ziyaret etmeyi çok isterdim.

Ulaşım

Japonya geniş yüzölçümüne rağmen kapsamlı tren ağı ve gelişmiş tren sistemi sayesinde bir yerden bir yere ulaşımın en kolay olduğu ülkeler arasında başı çekiyor. Her şeyden önce eğer tren ile yolculuk yapmak isterseniz her bütçeye ve her zaman aralığına yönelik farklı tren alternatifleri mevcut. Yüksek hızda giden shinkansen adı verilen kurşun trenlerden tutun da, daha yavaş ama oldukça konforlu yerel trenlere kadar alternatifler sonsuz. Ben yolculuğum boyunca hiçbir tren biletimi önceden almadım. Aynı gün içerisinde tren istasyonuna gidince mutlaka istediğim tren için bilet buldum. Şehirler arasında çok sık tren seferleri yer aldığı için tren bileti bulma hiçbir şekilde sorun olmadı.

Eğer Japonya’da fazla şehir gezmeyi planlıyorsanız bunun en mantıklı yolu JR trenlerinde (neredeyse bütün şehirlerarası trenler + bazı şehir içi tren hatları) ve bazı JR otobüslerinde geçerli olan “JR Rail Pass” adı verilen tren kartını almanız. Bir hafta, iki hafta ve üç haftalık süreler için satılan bu tren pasoları en başta çok pahalı gelse de, inanın bir iki yolculuk sonrasında hakkını veriyor ve son derece kolaylık sağlıyor. Bu pasoyu ne yazık ki Japonya’dan alamıyorsunuz, Japonya dışındaki ülkelerde yer alan yetkili ofislerden alabiliyorsunuz. Ben kendi üç haftalık pasomu İstanbul’da yer alan “HIS International Travel Agency” ofisinden aldım. Daha doğrusu Ayça benim için aldı. (İnönü Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No:133 Şişli İstanbul / Telefon: 0212 444 84 47) Parayı hesaplarına transferden sonra bir iki gün içerisinde kargo ile ilgili belgeler geldi. Bu belgeleri kullanmaya başlamadan önce Japonya’daki tren istasyonlarından damgalı pasoya dönüştürmeniz gerekiyor. Bu işlem de sadece beş dakikanızı alıyor.

Japonya yolculuğum sırasında bu pasoyu çok sık kullandım. Trenler dışında otobüs kullandığım tek rota gece otobüsünü tercih ettiğim Tokyo – Osaka hattı oldu ve iki katlı otobüs en ucuz otobüs olmasına rağmen son derece rahattı. (Normalde bu hat üzerinden de bu paso ile yolculuk yapabiliyorsunuz; fakat benim pasomun süresi bitmişti.)

Şehirler içi yolculuğa gelince bu tamamen ayrı bir dünya. Japonya’da neredeyse her şehirde, şehir içinde yer alan kapsamlı raylı sistemle kolaylıkla yolculuk edebiliyorsunuz. Tokyo, Kyoto, Osaka gibi büyük şehirlerde etkin bir yer altı sistemi bütün şehri kapsarken; Hiroşima, Nagasaki gibi şehirlerde tramvaylar daha yaygın ve etkin bir şekilde kullanılıyor.

Tokyo’ya gelince, şehirde çok farklı ve çok sayıda hat mevcut. Tokyo metrosuna ek olarak özelleştirilmiş ya da devlete ait sayısız hat işin içine girince her hat değişiminde şaşkına dönebiliyorsunuz. Bu nedenle “suica” ya da “passmo” adı verilen ve metro istasyonlarından alınan kartlar sayesinde bu stresten kurtulabilirsiniz. Üstelik bu kartlar çoğu market ve içecek makinelerinde de geçerli.

Her metro istasyonunda mutlaka yer alan paralı boy boy dolaplar sayesinde de eşyalarınızı dilediğiniz gibi saklamanız mümkün.

IMG_3823

Japonya’daki trenlerde diğer çoğu Asya ülkesinde olduğu gibi platformda koruma yok. Bu nedenle bazen bu şekilde uyarılarla karşılaşabiliyorsunuz. Yani tren gecikiyor; çünkü platforma “insan girişi” var.

IMG_3848

Trenler son derece konforlu ve rahat. Özellikle kurşun trenler bu konuda en lüks konforu sağlıyor.

Konaklama

Japonya’da çeşit çeşit konaklama imkanı mevcut. Daha batı tarzını koruyan hostel ve otellere ek olarak, Japon kültürünü hissedebileceğiniz ryokan, shukubo ve minshuku’lar da yaygın.

Ryokan’lar genelde size tesis edilen banyosu ortak olan odaları kapsıyor. Bu odalarda hasır halının üzerinde “futon” adı verilen bir adet yer yatağı yer alıyor. Shukubo, tapınak konaklamaları anlamına geliyor. Ülke genelinde yer alan birçok tapınak misafirler için çeşitli düzeylerde konaklama imkanı sağlıyor. Minshuku ise Japon aileleri tarafından işletilen konaklamalar anlamına geliyor. Bunlar çok küçük konukevleri olabileceği gibi, kimi durumlarda ailenin yaşadığı ev içerisinde oda kiralama şeklinde de olabiliyor.

Yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

Kimi Ryokan, Tokyo – 4200 JPY
Tokyo – Hayato ile konakladım
Nagasaki – Sam ile konakladım
Chizuru Ryokan, Hiroşima – 4200 JPY
Matsue – Hanako ile konakladım
Kurashiki – Crystal ilekonakladım
J-Hoppers, Kyoto – 2500 JPY
Tokyo Khaosan Annex, Tokyo – 2750 JPY
Tokyo Khaosan Original, Tokyo – 2750 JPY
Backpackers Hotel Toyo, Osaka – 1500 JPY

IMG_3485

Kimi Ryokan, Tokyo.

IMG_3686

Hayato’nun Tokyo’daki tek göz evi.

DSC05048

Hayato’nun banyosu. Japon banyo kültürüne göre, önce küvet yanında yer alan bölmede kendinizi yıkayıp temizlendikten sonra küvet içerisine girebiliyorsunuz. Eski Türk evlerinde olduğu gibi banyo ve tuvalet ayrı yerlerde yer alıyor. Genelde klozetler için ayrı bir odacık bulunuyor.

IMG_4242

Hanako’nun Matsue’deki geniş evi.

IMG_4376

J-Hoppers, Kyoto.

IMG_4624

Khaosan Annex, Tokyo. (nam-ı diğer gardırop)

IMG_4752

Khaosan Original, Tokyo.

IMG_5252

Backpackers Hotel Toyo, Osaka.

Yiyecek içecek

Japonya’da birbirinden farklı konseptlerde restoranlar mevcut. Bunlardan ilki Shokudo adı verilen, genelde vitrinlerinde boy boy plastik yiyeceklerin sergilendiği ve görece ucuz olan restoranlar. Bu tür restoranlarda karnınızı doyurmak adına en ideali uygun fiyatlı set menüleri seçmek.

Bir diğer seçeneğiz İzakaya diye bilinen ve barımsı havası ile dikkat çeken restoranlar. Bu restoranları kapılarına asılı kırmızı fenerlerden kolaylıkla ayırt edebilirsiniz. İçeri girdiğinizde bar tezgahını andıran masaları çevreleyen iskemlelere oturduğunuz (bazılarında normal masalar da mevcut) bu tür restoranlar, genelde rahat ortamları ve çok çeşit barındıran menüleri ile Japonya’dayken mutlaka denemeniz gereken restoranların başında yer alıyor.

Yakitori-sa ızgarada kömür ateşinde hazırlanan etlerin servis edildiği ufak atıştırmalık restoranlarına deniyor. Bu etler genelde şiş halinde servis ediliyor. Ana öğün için tercih edilmese de, ara öğünlerde bira ve sake için popüler olan bu ufak tefek restoranları tıklım tıkış bulabilirsiniz.

Sushi, Japonya’nın olmazsa olmazı. Özellikle kaiten-zushi adı verilen dönen bir bandın yer aldığı, tabağının 100 JPY civarında olduğu restoranları tercih ederseniz son derece ucuza, taptaze ve leziz sushi’lerle karnınızı doyurabilirsiniz.

Japonya’da çok sık olarak yer alan ramen yani sulu noodle restoranları, genelde büyük bir kasenin içinde dilediğiniz içeriklerle size servis yapıyorlar. Ramen’e benzer şekilde, udon (ince kahverengi) ve soba (kalın beyaz) adı verilen noodle’lar da yanında sipariş edebileceğiniz, çoğu kızartma türü yiyeceklerin taze olarak hazırlandığı restoranlarda servis ediliyorlar.

Okonomiyaki yani Japon pizzası olarak bilinen yiyecek de Hiroşima ve Osaka’da en meşhur olmak üzere farklı türlerde hazırlanabiliyor. Genelde etrafına oturduğunuz tezgahta önünüzde hazırlanan okonomiyaki benim Japonya’daki en favori yemeklerimden biri oluyor.

Her birini sıralayamasam da Japon yemekleri çeşitlilikleri ve lezzetleri ile açık ara farkla en beğendiğim mutfaklar başında geliyor.

Japon tatlılarına gelecek olursak bunları anlatmak için sayfalar yetmez. Her şehrin ve bölgenin mutlaka kendine özgü ince ince işlenmiş ve son derece zengin tatlıları, şekerlemeleri ve kurabiyeleri mevcut. Bunları en sık bulabileceğiniz yerler tren istasyonları. Tren istasyonlarında yer alan mağazalarda bu tatlıları deneyebileceğiniz gibi; ziyaret edeceğiniz arkadaşlarınıza bir kutu almak da adetten sayılıyor. Aynı zamanda şehirlerde yer alan alışveriş merkezlerinin alt katları da tamamen bu tatlılara ayrılmış durumda.

Japonya’da en çok tercih edilen alkollü içecekler bira, sake ve shochu. Alkolsüz olarak da her sokakta mutlaka en az bir tanesine denk düşeceğiniz içecek makinelerinde tercihler sınırsız. Bunların başında yeşil çay ve sütlü çaylar başı çekiyor.

IMG_3683

Hayato’nun hazırladığı ev yemeği. Udon ve tatlı soya soslu somon.

IMG_3811

Hayato marifetlerini yine sergiliyor. Miso çorbası, kızartılmış tofu ve çiğ balık olarak da bilinen tempura.

IMG_4241

Japon omleti olarak da bilinen pirinçli omlet.

IMG_4300

Kayar bantlı sushi restoranları.

IMG_4192

IMG_4199

Japon pizzası, okonomiyaki.

IMG_4815

Çeşitli kızartmalar eşliğinde soba.

IMG_4716

Japon körisi.

IMG_4331

Dilerseniz her yerde satılan “bento” adı verilen hazır yemek setlerini de deneyebilirsiniz.

DSC04921

IMG_3521

Favorim: Taiyaki, balık şeklinde içi çeşitli aromalarla dolu bisküviler.

DSC05109

Japon şekerlemeleri.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s