Izumo, Japonya.

Standard

22 Mart 2013, Cuma.

DSC05373

Izumo Tapınağı’na uzanan yol.

DSC05376

Kutsal Izumo Tapınağı.

DSC05385

Altmış tonluk shimenawa.

DSC05380

DSC05395

Tapınakta yer alan dilekler. Evlilik tanrısına birçok gönderme var.

DSC05400

IMG_4253

Tapınak’tan manzaralar.

IMG_4259

Izumo detayları.

Sabah evden çok erken bir saatte Hanako ile beraber çıkıyoruz. Hanako yolculuğum sırasında öğlen yemem için bir kutu unagi yani yılan balığı hediye ediyor bana. İşe geçmeden önce beni tren istasyonuna bırakıyor, tren istasyonunda vedalaşıyoruz. Ben Izumo için ilk gelen trene bir bilet alıyorum.  Bir saat kadar süren tren yolculuğu sonrasında Izumo’ya varıyorum. Eşyalarımı tren istasyonundaki paralı dolaplara bırakıp Izumo Taisha Shrine’a gitmek için tren istasyonunun girişinde yer alan otobüs durağında beklemeye koyuluyorum.

Otobüs durağındaki Japonca yazılardan otobüs saatlerini anlamaya çalışırken tonton bir amca geliyor yanıma. El hareketleri ile nereye gitmek istediğimi soruyor. Ben de elimdeki broşürden gitmek istediğim tapınağın fotoğraflarını gösteriyorum. Gülümsüyor. Çantasından saman yapraklı eski bir defter çıkarıp nereden nereye nasıl gideceğimi, ne kadar süreceğini en basit şekliyle yazıyor. Çat pat arada İngilizce bir şeyler söylüyor. Ben de bildiğim sayılı Japonca cümle ile kendimi anlatmaya çalışıyorum: “Toruko jin” yani “Türküm”. Doğru otobüse bindiğimden emin olana kadar da yanımdan ayrılmıyor. Yabancıların nezaketi diye bir kavram en çok Japonya’da etkisini gösteriyor.

Izumo Tapınağı, yani Izumo Taisha Shrine, Japon mitolojisi için en önemli tapınaklardan biri sayılıyor. Japonya’daki en eski Shinto Tapınağı olan bu tapınak, her sene ay takviminin onuncu ayında Japon Tanrılarının yıllık buluşmasına ev sahipliği yapıyor. Shinto evlilik tanrısına adanmış bu tapınakta evlilik için hazırlanmış birçok dileği de görebiliyorsunuz. Ek olarak bu tapınak Japonya’daki en büyük “shimenawa”ya da ev sahipliği yapıyor. Shinto dininde dini arınma için kullanılan pirinç hasırından örülmüş iplere bu ad veriliyor ve Izumo Tapınağı’ndaki shimenawa’nın ağırlığı altmış ton olarak biliniyor.

Tapınağın etrafını süsleyen bahçeleri ve göletleri de ziyaret ettikten sonra tapınağın girişinden tren istasyonuna uzanan alışveriş sokağını yürüyorum. Sonrasında da tren istasyonundan Kurashiki için bir tren bileti alıyorum. Kurashiki’ye olan yolculuğum iki saat kadar sürüyor. Bu şehirde yine couchsurfing aracılığıyla iletişime geçtiğim Crystal’ın evinde konaklayacağım. Crystal, gün içerisinde çalıştığı için verdiği ev adresine altı gibi gelmemi söylüyor. Ben Kurashiki’ye biraz erken vardığım için oyalanıp çevreye göz atıyorum biraz. İstasyonun hemen arkasında yer alan Hans Christian Andersen’e adanmış ufak çapta bir saat kulesi var. Bu saat, saatin beşi göstermesi ile on dakika kadar sürecek Andersen masallarından bölümler anlatan gösterisine başlıyor.

Saat altı olduğunda Crystal’ın evine doğru ilerlemeye başlıyorum. İndiğim tren istasyonundan sonra evine kadar olan yolu yürümek baya vaktimi alıyor; bu sırada benim için bir Japonya klasiği haline gelmiş yağmur yine etkisini gösteriyor. Crystal’ın evine vardığımda, Crystal bana daha önce bahsettiği toplantıya gitmek için hazırlanıyor. Biraz ayak üstü muhabbet ediyoruz. Crystal evden ayrılıyor, ben güzel bir duş alıp alttan ısıtmalı sehpanın battaniyeleri içine girip internette dolanmaya başlıyorum. Bir iki saat sonra Crystal eve geri geliyor. Dominik Cumhuriyeti kökenli Amerikalı Crystal, Japonya’ya Stanford Üniversitesi’nin İngilizce ögretme programı ile gelmiş. Çok iyi japonca konuşabiliyor. Bir seneye yakındır Kurashiki’deymiş. Son derece cana yakın bu kızla gec saatlere kadar muhabbet ediyoruz, sonrasında ben günlerdir uyuduğum en iyi uykuyu uyuyorum.

One response »

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s