Nepal.

Standard

Nepal: Genel Bilgiler

Her ne kadar Hindistan – Nepal sınır geçişi sancılı bir süreç olsa da; Nepal, Hindistan’dan sonra benim için yolculuk etmesi çok kolay bir ülke oldu. Kültür olarak Hindistan ile birbirlerine çok benzeseler de Nepal’de apayrı bir dünya ile karşılaştım. Bütün karmaşasının içerisinde birbirini tekrar eden düzenleri ile Nepal şehirleri bana beklediğimden çok daha fazlasını sundu. Bu anlamda Nepal, yolculuğum sırasında hem dinlenmem için iyi bir fırsat yaratırken, hem de fiziksel koşulları ile (ulaşım imkanları, konaklamalar, yiyecek seçenekleri) kendime iyi bakabilmeme yardımcı oldu.

Yolculuğumun Katmandu kısmına, Güney Koreli arkadaşım Jeong Min; Pokhara kısmına da otobüs yolculuğu sırasında tanıştığım Tayvanlı Frank eşlik etti.

Thamel Bölgesi’nde, dondurucu soğuklara karşı kat kat giyinmişken.

Foto 2

Boudhanath’ın meşhur stupa’sının önünde.

Foto 3

Jeong Min, Bhaktapur’un Durbar Meydanı’nda.

Foto 4

Himalayalara karşı gün doğumu.

Ne kadar süre ayrılmalı ve ne zaman gitmeli?

Nepal küçük bir ülke, eğer sadece şehirleri görmek ve kültürel bir tur yapmak istiyorsanız 1-2 hafta bile fazla gelecektir; fakat Nepal’i asıl doğa sporları ile keşfetmeyi amaçlıyorsanız (doğa yürüyüşleri, rafting vs.) seçeceğiniz rotaya göre 3-4 haftalık bir süre uygun olacaktır.

Ben Nepal’i Ocak ayında ziyaret ettim. Hava gündüzleri ılık, geceleri ise dondurucu şekilde soğuktu. Birçok otelde ısıtma sistemi de olmadığı için kat kat battaniyelere sarılarak uyumak durumunda kaldık. Özellikle Katmandu’yu ikinci ziyaretim sırasında çok kapalı ve yağmurlu bir hava beni karşıladı. Ocak ayı, su seviyesinin de düşük olduğu bir döneme denk geldiğinden günlük 14 saat süren elektrik kesintileri yaşadık. Bu nedenlerden dolayı rahatlıkla söyleyebilirim ki, Nepal’in ideal dönemi Eylül – Kasım (ya da Şubat – Nisan). Bu dönem, hem muson yağmurları sonrasına denk düştüğü için açık ve temiz bir hava ile karşılaşıyorsunuz, hem de elektrik sıkıntısını fazla hissetmiyorsunuz.

Vize

Nepal vizesini ülkeye girişte beş dakika içerisinde sorunsuz alabiliyorsunuz. Doldurduğunuz tek sayfalık form ile beraber iki adet vesikalık fotoğraf sunmanız gerekiyor. Vize ücreti on beş günlük ziyaretler için 25 USD. Ücreti USD olarak ödemeniz gerekiyor.

Rota

Ben Nepal’e Hindistan üzerinden giriş yaptım (Varanasi’den Sunuali’ye, Sunuali üzerinden Katmandu’ya). Yolculuğum biraz problemli oldu, Varanasi’den Katmandu’ya varmam neredeyse otuz beş saatimi aldı. Katmandu’da Nepal kültürünün en güzel örneklerini gördüm. Katmandu’dan Patan’a, Boudhanath’a ve Bhaktapur’a günübirlik yolculuklarla geçtim. Katmandu’dan geçtiğim Pokhara’da ise göl ve Himalaya manzaraları eşliğinde doğanın tadını çıkarabildim. Nepal’de kaldığım 11 gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

26.01.2013, Belahiya
27-30.01.2013, Katmandu (Patan, Boudhanath, Bhaktapur)
31.01-03.02.2013, Pokhara
04.02.2013, Katmandu

Bu bölgelere ek olarak Hindistan – Nepal sınırındayken bir saatlik mesafede olan Buddha’nın doğduğu Lumbini kentine Katmandu’da arkadaşımla buluşacağım için gidemedim. Ayrıca tek başıma olduğum için de doğa yürüyüşlerini (özellikle de Annapurna bölgesi) es geçmek durumunda kaldım.

Ulaşım

Ülke içerisinde yolculuk etmek kolay; fakat ülkede tren ağı olmadığı için tek alternatifiniz otobüsler ya da taksiler. Şehirler arasında giden rengarenk halk otobüslerine binerseniz ilk duraklarda önce davranıp yer kapmadıysanız uzun ve sancılı bir yolculuk sizi bekliyor demektir. Bu otobüslerde bavullarınızın otobüsün üzerindeki açık bölmeye konmasına hazırlıklı olun. Daracık ve sıkışık otobüs koltuklarında şans eseri yer bulursanız da bozuk ve tek şeritli yollarda çılgın şoförlere karşı dayanıklı olun.

Birçok şehir arasında “turist” otobüsü adı verilen, daha rahat ve daha hızlı giden otobüslerle yolculuk etmek en mantıklı seçenek. Bu otobüslerin biletlerini her şehirde rahatça bulabileceğiniz turizm firmaları aracılığıyla satın alabilirsiniz.

Konaklama

Nepal’de konaklamalar Hindistan’a göre daha ucuz, üstelik odalar da daha geniş ve temiz. Birçok otelde sıcak su ve çalışır kablosuz internet bağlantısı mevcut. Küçük çapta otellerde konaklayacaksanız, konaklamadan önce jeneratörleri olup olmadığını sormayı unutmayın, yoksa gün sonunda odaya döndüğünüzde huzursuz bir gece sizi bekliyor olabilir.

Benim yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

New Cottage Lodge, Belahiya – 700 RS (iki kişi konakladık)
Dolphin Guest House, Katmandu – 1100 RS (iki kişi konakladık)
Hotel Yambu, Katmandu – 1300 RS (iki kişi konakladık)
Yeti Guesthouse, Pokhara – 600 RS
Hotel Backpackers, Katmandu – 600 RS

Hotel Yambu, Katmandu.

Yeti Guesthouse, Pokhara.

Yiyecek içecek

Nepal yemekleri Hindistan yemeklerine çok benziyor, tek bir farkla, Nepal’de bu yemeklere ek olarak her türlü farklı mutfağını da bulabiliyorsunuz. İtalyan, Çin, Amerikan, Tibet bunlardan sadece bazıları. Nepal’de bulunduğunuz süre boyunca tatmanızı önereceğim üç çeşit farklı mutfak mevcut. Bunlardan ilki Nepal mutfağı. Özellikle adı içerisinde “Thakali” olan Nepal restoranlarını tercih etmelisiniz; çünkü Nepalliler bu etnik grubun yemek konusunda çok iyi olduğunu düşünüyor. Nepal’in en bilindik yerel yemeği “daal bhaat” adı verilen yemek türü. Hintlilerin Thali’sine benzeyen bu yemekte de benzer şekilde pirinç, mercimekten yapılmış birkaç tür yemek ve turşular tek bir demir tepside size sunuluyor. İkincisi Newari mutfağı. Nepal mutfağına göre daha zengin olan bu mutfakta çeşitli baharatlarla hazırlanmış et ve sebze yemeklerini tadabilirsiniz. Özellikle buffalo eti ve sütünün kullanıldığı yemekler çok leziz ve denemeye değer. Üçüncü ve son olarak da, ülkedeki yoğun Tibetli nüfusunun da etkisiyle Tibet mutfağı. Nepal’in her yerinde bulabileceğiniz en basit Tibet yemeği momos adı verilen içine isteğe göre et veya sebze konulan haşlanmış hamur işleri mutlaka tatmanız gereken yiyeceklerden.

Foto 8

Meşhur “daal bhaat”.

Foto 9

Tibet yemekler, momos ile beraber.

Foto 10 

Pokhara’nın doyurucu biftekleri.

Bhaktapur’un ünlü “kral yoğurdu”.

Yorum Yapın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s