Sri Lanka.

Standard

Sri Lanka: Genel Bilgiler

Sri Lanka, uzun yolculuğum sırasında ilk seyahat ettiğim ülke olmasa da, ilk tamamladığım ülke oldu. Hakkında iyi kötü birtakım fikirlerim olmasına rağmen, çok daha farklı bir ülke ile karşılaştım ve Sri Lanka’nın bana sunduklarını çok sevdim. Daha uçakla adanın üzerine inerken görebildiğim bitmek tükenmek bilmeyen palmiye ağaçları, ışıksız daracık yollar, kızıl topraklar ve adayı kucaklayan okyanus, bütün Sri Lanka’yı anlatan anahtar öğeler oldu benim için.

Adanın her tarafına yayılmış bembeyaz dagoba’lara, turuncu ve kırmızı kıyafetleri ile bu kutsal yapıların etrafında dolanan keşişlere, adanın kuzeyinde yer alan tarihi kentlere, her türden hayvana ve bitkiye ev sahipliği yapan korunmuş yemyeşil doğasına, içten, yardımsever ve güler yüzlü halkına, adanın tamamına yayılmış sakinliğine ve huzuruna hayran kaldım.

DSC01361

Sigiriya’nın tepesine doğru çıkarken, sırılsıklam olmama çeyrek kala.

DSC01599

Ella’da yerel barda.

Ne kadar süre ayrılmalı ve ne zaman gitmeli?

Ben ilk ayımın getirdiği heyecanla birazcık hızlı yolculuk yaptığım için Sri Lanka’da on gün kaldım; fakat adanın tadını doya doya çıkarmak adına buraya 2-3 hafta ayırmanın daha uygun olacağını düşünüyorum. Lakin bu ülkenin size sunacağı şeyler çok fazla: antik kentler ve korunmuş alanlarla dolu tarih, tertemiz havası ile doğaya doyacağınız uzun yürüyüş yolları, özellikle adanın güneyinde ve doğusunda yoğunlaşmış plaj keyfi ve Colombo ile Kandy gibi şehirlerde rastlayacağınız şehir karmaşası.

Mevsim olarak en ideal dönem kasım ve nisan arası olsa da, bu aylarda ülkenin kuzey ve orta bölgelerinde aniden bastıran yoğun yağmurlara karşı hazırlıklı olmak gerek. Bu yüzden ülke genelinde insanları sürekli rengarenk kocaman şemsiyeleri ile görmek mümkün. Yakıcı güneş ışınlarından ve bir anda kendisini gösteren hızlı ve duraksız yağmurdan ancak bu şekilde korunabiliyorlar.

Vize

Normalde Sri Lanka hükümeti Türkiye’den vize istemiyordu; fakat 2012 başında uygulamaya başladığı bir politika ile bütün yabancıların ülkeye girişte vize almaları zorunlu hale geldi. İsterseniz internet üzerinden başvuru yapabileceğiniz gibi, havaalanından ülkeye girişte de vizenizi kısa bir süre içerisinde alabiliyorsunuz. Ben 35 dolar karşılığında bir aylık vizemi beş dakika içerisinde alabildim.

Rota

Özellikle Hindistan’dan Sri Lanka’ya yolculuk yapan birçok yabancı, dinlenmek adına Sri Lanka’nın plajlarına yönelip bütün tatillerini burada geçirmeyi tercih ediyor. Ben ise tarih, doğa ve okyanus keyfini birleştirmek istedim ve on gün boyunca aşağıdaki rotayı takip ettim.

map_of_sri-lanka

08.01.2013, Anuradhapura
09.01.2013, Dambulla
10.01.2013, Dambulla, Sigiriya
11.01.2013, Kandy
12.01.2013, Ella
13.01.2013, Tissamaharama, Deverawewa
14.01.2013, Yala Milli Parkı, Matara, Mirissa
15.01.2013, Mirissa
16.01.2013, Mirissa, Galle, Weligama, Koggala
17.01.2013, Colombo

Bu bölgelere ek olarak Sri Lanka iç savaşının barış ile sonuçlanması sonucunda turizme açılan kuzeydeki Jafra bölgesi ve plajları ile meşhur doğu bölgesi (özellikle Arugam Bay) de görülmeye değer yerler arasında.

Ulaşım

Ülke içerisinde otobüslerle yolculuk çok kolay, birkaç otobüs değiştirmek zorunda bile olsanız bir yerden bir yere mutlaka otobüsler aracılığıyla istediğiniz saatte ulaşabiliyorsunuz. Akşam otobüsleri özellikle çok dolu ve sıkışık olabiliyor. Üstelik şoförler çok gözükara kullanıyorlar araçları. Tek şerit gidiş geliş olduğu için kalbiniz ağzınızda şoförlerin tehlikeli sollamalarına alışmak zorunda kalıyorsunuz. Otobüs durakları dışında yolcu alınmıyor ve bu duraklar da çok sık olduğu için şehir içinde ve dışında çok fazla kez dur kalk yapabiliyorsunuz. Belli bölgelerde yerel otobüslere alternatif olarak klimali ekspres minibüsler de görev yapıyor. Bunlar fiyat olarak biraz daha pahalı olsa da yolculuk etmesi daha rahat. Bütün otobüslerde görevli bir muavin yer alıyor. Bu muavin hem duraklardan yolcuları toplamakla, hem de otobüs içerisinde biletleri satmakla görevli. Biletleri alırken özellikle dikkatli olmak gerekiyor; çünkü yabancı olduğunuzu gören bazı uyanık muavinler size farklı bir fiyat söyleyebiliyorlar. Otobüslerde şoförün arkasındaki ilk koltuk din adamlarına ayrılmış durumda. Eğer burada oturuyorsanız, otobüse bir keşiş bindiğinde yer vermeniz gerekiyor. Yollar genelde bozuk olmasına rağmen çoğu yerde yol yapım çalışmaları devam ediyor. Bu yüzden kısa mesafeleri çok uzun saatlerde gitmeyi göze almak gerekiyor. Otobüsleri ilginç yapan bir diğer unsur da, duraklarda otobüslere bir anda atlayan satıcılar. Haşlanmış mısır, meyve, kuruyemiş, kızarmış karides, çeşitli hamur işleri, şekerlemeler, piyango biletleri, boyama kitapları satıcıların size pazarlamaya çalışacağı ürünler arasında yer alıyor. Bu satıcılar otobüse bir anda bindikleri gibi, otobüs giderken de bir anda ortadan kayboluyorlar.

Şehirlerarası yolculuklarda trenler daha güvenli ve konforlu. Trenlerde üç sınıf ile yolculuk yapabiliyorsunuz: birinci, ikinci ve üçüncü. Genelde birinci sınıf klimalı ve koltuk numaraları belli bir vagondan oluşuyor. Trenin kalitesine göre ikinci sınıf kalitesi değişebiliyor. Yabancıların birçoğunun tercih ettiği Kandy ve Badulla arasındaki trenin manzaraları görülmeye değer. Yol boyunca tanık olacağınız kasabalar, çay tarlaları, yemyeşil ormanlar nefesinizi kesebiliyor. Ek olarak Colombo’yu güney sahiline bağlayan tren de sahile paralel gitmesi ve balıkçı kasabalarının arasından geçmesi dolayısıyla eğlenceli bir yolculuğu garantiliyor.

Konaklama

Sri Lanka’da turist pazarı yeni yeni gelişmeye başladığı için konukevleri ve oteller de bu konuda kendilerine düşenleri yapmaya başlamış. Konaklama fiyatları Hindistan’a kıyasla biraz daha pahalı. Bütçe konaklamaları için oda başına 1000-2500 Sri Lanka Rupee’si arasında değişen bir miktar ödemeye hazırlıklı olmak gerekiyor. Otellerin çoğu temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde düzenlenmiş. Ülke genelinde çok fazla sinek olduğu için yatakların üzerinde rengarenk cibinlikler neredeyse her otelde sizi bekliyor. Çoğu otelde sıcak su bulunmuyor.

Benim yolculuk boyunca konakladığım oteller ve fiyatları aşağıdaki gibi:

Lake View Tourist Guest House, Anuradhapura – 1500 RS
Sun Ray Inn, Dambulla – 1500 RS
Star Light Guest House, Kandy – 1500 RS
Ella – 3500 RS (iki kişi konakladık)
Mihisara Guest House, Tissamaharama – 1200 RS
Amarasinghe Guest House, Mirissa – 1500 RS

IMG_1368

Sun Ray Inn, Dambulla.

IMG_1559

Ella’daki isimsiz otelimiz.

Yiyecek içecek

Sri Lanka yemekleri çeşitlilik açısından çok zengin değil. En bilindik ve her yerde rastlayacağınız yemeği pilav ve köri. Pilav yanında getirdikleri üç dört adet köri çeşidi ile tamamlanan bu yemeğin yanında dilerseniz balık, tavuk ya da kuzu eti sipariş edebiliyorsunuz. Bunun dışında rotti adı verilen, bizdeki böreğe benzeyen hamur işlerini her yerde bulmanız mümkün. Bu hamur işinin doğranması ve çeşitli sebzeler ile karıştırılması ile hazırlanan kotthu rotti ise ülke çapında çok popüler. İçinde çeşitli sebzelerin bulunduğu kızarmış pilav da çok sık yenilen yemekler arasında. Benim en çok sevdiğim yiyeceklerden bir tanesi hoppers adı verilen, ince çıtır hamurdan yapılan ve ortasına yumurta kırılan kase şeklindeki atıştırmalıklar oldu. Tatlı olarak wattalapam adlı sütlü tatlılarını tercih edebileceğiniz gibi, ülkenin genelinde çok yaygın bulunan lezzetli ve tatlı meyveleri de deneyebilirsiniz. Marketlerde satılan küçük yoğurtların neredeyse tamamı şekerli olduğu için bunlar da atıştırmalıklara alternatif olabilir. Ülkenin resmi içeceği tabi ki muhteşem Seylan çayı ve lezzetli meyve suları. Genelde tercih edilen bira markası Lion; ama buna ek olarak zencefil birası adı verilen alkolsüz içecek de yereller tarafından çok sık tüketiliyor. Yemekler sağ el ile yeniyor. Yabancılar için kaynar suyun içinde getirdikleri kaşık ve çatallar bazı restoranlarda yer alıyor. İlginç bir şekilde “hotel” kavramını yanlış anlayan Sri Lanka’lılar, restoranlarına “hotel” ismini veriyorlar. Bu kavram karmaşası sizi de şaşırtmasın. Restoranlarda tabaklar ince bir buzdolabı poşetine sarılmış şekilde yemekleri getiriyorlar.

IMG_1374

Yumurtalı hoppers.

IMG_1454

Hoppers yapım aşamasında.

IMG_1375

Kızarmış pilav.

IMG_1412

IMG_1441

Pilav ve köri çeşitleri.

IMG_1560

Meşhur kotthu rotti.

Yorumlar kapatıldı.